Každá nevěsta si chce svůj svatební den (a svatební šaty) co nejvíc užít. Přesto se ale můžeme setkat s tím, že pár hodin po obřadu oblékne popůlnoční šaty pro nevěstu a zbytek svatební party si užívají v pohodlnějším oblečení.
Výhody popůlnočních šatů
Má to své opodstatnění. Zatímco šaty pro družičky jsou většinou sice krásné, ale jednoduché, šaty pro nevěstu mívají korzet, šněrování, různá zdobení a další honosné prvky. A jakkoliv vypadají nádherně, po celém dni přestávají být pohodlné a v bujaré náladě také nepraktické.
Dalším důvodem je obava nevěsty, že si své svatební šaty poškodí či zašpiní. Ačkoliv svatební salony nad běžným znečištěním či zatrhnutou nitkou většinou přimhouří oko, trhliny, skvrny od červeného vína či čokoládového dortu a stržené aplikace chtějí nahradit. A sankce nebývají zrovna malé. Avšak i v případě, že má nevěsta šaty zakoupené nebo ušité na míru, takové znehodnocení nepotěší.
Třetím důvodem může být přirozená ženská marnivost a slabost pro převlékání. Jelikož svatební šaty tradičně nebývají příliš vyzývavé, pro popůlnoční šaty žádný dress code neexistuje, a tak se z něžné víly k závěru večera může stát smyslná diva.
Jak už bylo řečeno, neexistují pravidla pro výběr popůlnočních šatů. Proto není důvod, aby byly jen bílé či v barvě šampaňského (ačkoliv samozřejmě mohou). Pokud si ale vyberete barevné šaty, například laděné do barevného schématu celé svatby, nemusíte se bát, že po svatbě skončí na dně skříně. Vynosíte je i při jiných příležitostech.
Kdy se převléknout?
Ačkoliv se těmto šatům říká popůlnoční, je jen na vás, kdy do nich vklouznete. Nejčastěji nevěsty jako milník volí nějakou důležitou událost večera (první tanec, krájení dortu a podobně), případně dobu kolem desáté večer, kdy se starší ročníky či rodiny s malými dětmi odebírají domů a ostatní svatební hosté už jsou ve velmi veselé náladě.