„Tančící houslistka“ Lindsey Stirling byla houslemi fascinována odmalička. Svou lásku k nim pravděpodobně zdědila od svého otce, který jí hrál klasické skladby. Sama se začala věnovat hraní už v pěti letech. Jako starší si vytvořila svůj unikátní styl, který kromě hry na housle zahrnuje i tanec. Přesto že jí porotce soutěže Amerika má talent,  které se v roce 2010 účastnila, řekl  že „na světě není místo pro tančící dubstepovou houslistku“, Lindsey vytrvala a díky svým fanouškům na Youtube,  kde zveřejňuje své skladby a videa, se stala známou. 

Lindsey Stirling se narodila dvacátého prvního září 1986 v Kalifornii. O hudbu se zajímala už od raného věku. Když byla malá, toužila po lekcích houslí a tance. Její rodiče si ale sotva mohli dovolit jedno z toho. Vzali tedy dceru na jednu lekci od každého – a ona si vybrala housle. Tance se ale nevzdala – naopak, zapojila taneční kreace do svého jedinečného stylu.

V šestnácti letech s přáteli založila rockovou kapelu Stomp on Melvin,  posléze začala skládat i vlastní písně. V roce 2010  se přihlásila do soutěže America’s got talent, ve které se probojovala do druhého kola. I přesto, že v semifinále ze soutěže vypadla,  a přes odpor některých porotců k jejímu osobitému stylu, se rozhodla vytrvat a zůstat sama sebou. A vyplatilo se jí to.

Tytéž argumenty, kterými mi zdůvodňovali, proč nemůžu uspět,  jsou nyní důvody, proč lidé cestují stovky mil, aby si mě mohli poslechnout,“ směje se Lindsey. „Protože je to jiné. Protože nic takového ještě předtím neviděli.“ Lindsey se po neúspěchu v soutěži ještě víc vrhla do vlastní tvorby. Soutěž jí však kromě zkušeností přinesla ještě jednu věc – všiml si jí kameraman Devin Graham, se kterým od té doby natáčí většinu svých videoklipů. Videa, ve kterých Lindsey nejen hraje na housle, ale k tomu také, oblečená do dokonale propracovaných kostýmů,  tančí složité choreografie, se rychle staly hitem Youtube.

Její úspěch jako nezávislé umělkyně, která nespolupracuje se žádným hudebním vydavatelstvím, je ohromující. Počet odběratelů jejího Youtube kanálu nyní přesahuje čtyři miliony lidí, čímž se zařadila mezi sto nejúspěšnějších  tvůrců obsahu na tomto serveru. Se svými fanoušky udržuje čilý kontakt a přímá návrhy na to, do jaké skladby by se měla pustit příště. Mezi její hity patří například  single  Crystallize me z  roku 2012. Natočila i několik klipů na motivy oblíbených filmu či počítačových her – například filmového Pána prstenů či počítačové hry  Elder Scrolls a Asasins Creed 3.

Od začátku své kariéry vydala tři alba – první krátká deska z roku 2010 nesla název Lindsey Stomp a zahrnovala jen tři skladby. Druhé její album, které vyšlo v roce 2012, bylo pojmenováno prostě Lindsey Stirling. Její poslední album z letošního roku nese název Shatter me a je autorčinou otevřenou osobní zpovědí. Kromě toho stále publikuje na svém Youtube kanálu nové singly a klipy. V roce 2012 se Lindsey Stirling vydala na turné po Severní Americe, později zavítala i do Asie, Oceánie a Evropy.Ve svém letošním turné bude na podzim vystupovat i v Praze. Díky tomu si můžete tuto netradiční talentovanou houslistku přijít poslechnout i vy.

 

Zdroj obrázku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lindsey_Stirling#mediaviewer/Soubor:Lindsey_Stirling.jpg