Zákrok známý obecně jako zúžení poševního vchodu, odborně vaginoplastika. V průběhu operace se chirurgicky navrací pochva do původního tvaru trubice. Vaginoplastika může pacientce zvednout sebevědomí nebo jí pomoci k lepšímu sexuálnímu životu.

Důvody této operace mohou být různé. Obvykle se to týká žen po porodu, kdy tvar pochvy a jejího okolí drasticky mění tvar. Ženy se k vaginoplastice uchylují jak z důvodu zhoršení kvality jejich sexuálního života či nízkého sebevědomí, tak i z důvodu výskytu stresové inkontinence, čili nekontrolovatelnému úniku moči, například při zakašlání či smíchu.

VAGINOPLASTIKA – PRŮBĚH

Vaginoplastika probíhá zpravidla pod celkovou anestezií, proto se před samotnou operací pacientka musí podrobit předoperačnímu vyšetření. Operace trvá v průměru hodinu a je spojená s jedním až dvěma dny hospitalizace. Nemusíte mít obavy ani z vyndavání stehů, obvykle se používají stehy vstřebatelné. Zákrok je bohužel spojen s poměrně nepříjemnou bolestí, proto se bezprostředně po operaci pacientce aplikují analgetika a z těchto důvodů nesmí místo operace opouštět sama či dokonce usednout za volant.

REKONVALESCENCE A POOPERAČNÍ PÉČE

Rekonvalescence po vaginoplastice je zhruba 6 týdnů. Do té doby je nutná zvýšená hygiena vlažnou vodou a samozřejmostí je také vyvarovat se pohlavního styku. V rámci terapie se doporučuje po šesti týdnech rekonvalescence praktikování cviků na zpevnění pánevního dna.

Rizika operace nejsou velká. V případě dobré hygienické pooperační péče je riziko infekcí či zánětů minimální. Mluví se o vlivu vaginoplastiky na sexuální prožitek i v negativním smyslu slova, může dojít ke ztrátě citlivosti či schopnosti dosáhnout orgasmu, ale takových případů je minimum.