Posted on

Době, kdy jste měli všechna data uložená jen ve svém počítači, už dávno odzvonilo, Dnes čím dál víc lidí využívá služby internetového úložiště neboli cloudu, které jim umožní je snadno využívat z jakéhokoliv zařízení a odkudkoliv, kde je dostupné internetové připojení. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody využívání cloudových služeb?

Co je to vlastně cloud?

Jedná se o online úložiště dat, ke kterým můžete přistupovat a dále s nimi pracovat z jakéhokoliv zařízení a odkudkoliv. Když si takové úložiště zařídíte, dostanete k dispozici určitý prostor, který můžete k ukládání dat využívat. Často dostanete také možnost stáhnout si aplikaci, která vám práci s daty uloženými na serveru usnadní. Termín „cloud“ se pro takovou službu používá proto, že jste připojeni k celé skupině serverů – takzvanému „oblaku“ neboli „cloudu“ serverů. Mezi nejznámější takové služby patří například Google Drive, One Drive od Microsoftu, iCloud od Applu, nebo Dropbox, který běží na serverech Amazonu.

Výhody a nevýhody

Výhody použití cloudu jsou asi na první pohled zřejmé. Jednak, jak už bylo řečeno, se ke svým datům dostanete odkudkoliv. Můžete se připojit z různých počítačů nebo jiných zařízení a snadno tak pokračovat v práci tam, kde jste přestali, nebo třeba během návštěvy ukázat přátelům své fotky z dovolené přímo z jejich počítače.

Výhodná je také možnost snadného sdílení dat. Stačí k datům dát přístup jiným uživatelům, a odpadne posílání obrovských příloh v mailu nebo dokonce fyzického přenášení velkých souborů na flashdisku. Cloudová úložiště také mohou posloužit jako snadná možnost zálohy dat.

Dalším pozitivem je, že základní služby většinou bývají bezplatné. Většina poskytovatelů totiž poskytuje určitý prostor v úložišti zadarmo. Za víc místa si už často musíte připlatit, pro běžného uživatele je ale bezplatný prostor většinou víc než dostatečný.

Cloudy ale mohou mít i svoje nevýhody. Pokud například zrovna jste někde, kde není dostupné internetové připojení, dojde k tomu, že data, na kterých ve svém počítači pracujete, se na serveru neaktualizují. To může být problém pro případné ostatní uživatele, kteří je ke své práci také využívají, protože mají k dispozici pouze starou verzi.

Problémem může být také rychlost internetu. Pokud je pomalý, bude i rychlost vaší práce s daty dost omezená. A když internet vypadne úplně, mohou pro vás vaše data být úplně nedostupná. Tomu se dá zabránit synchronizací dat s počítačem, kterou používá například Dropbox – data se tak ukládají zároveň na serveru i ve vašem počítači a v případě nedostupnosti internetového připojení se později na serveru z počítače aktualizují.

Další komplikací může být to, že při zřizování cloudového úložiště většinou musíte odsouhlasit podmínky, ve kterých často bývá stanoveno, že poskytovatel získává určitá práva k vašim uloženým datům. To může leckoho odradit, poskytovatelé se tak ale většinou jen chrání před právními problémy, které by kvůli uložení dat na jeho server mohly vyvstat. V těchto podmínkách je většinou uvedeno, že poskytovatel může vaše data využít jen „v rozsahu nezbytném k poskytování služby“. Přesto byste tento fakt měli vzít v úvahu a na cloud nenahrávat důvěrná či osobní data.

Věděli jste, že na principu cloudu funguje i e-mail?

Možná už služeb cloudu využíváte, aniž byste to tušili. Mailové schránky, které dřív měly dost omezenou velikost úložiště, mají dnes prakticky neomezenou kapacitu. Díky tomu z nich už nemusíte stahovat maily do počítače, ale můžete s nimi pracovat přímo na serveru poskytovatele mailu. Když si všechny maily necháváte uložené na serveru, kde s nimi pracujete z různých zařízení, jde v podstatě už o cloudovou službu. Pokud byste tedy měli pocit, že byste se před použitím cloudu museli práci s ním složitě učit, nemusíte si dělat starosti – základy už dávno máte v malíčku.

Zdroj obrázku:http://pixabay.com/cs/koule-o-bin%C3%A4rball-bin%C3%A4rkugel-ru%C4%8Dn%C3%AD-457334/