Určitě jste si všimli, jak se nám rychle rozmnožily tajemné černobílé čtverečky. Jsou všude. V časopisech, na plakátech, na webech, na vstupenkách. Jsou to takzvané Quick Response kódy (QR) a opravdu umožňují získat informace zatraceně rychle.

Vizitka, zašifrovaná do čtverečku

Tyto čtvercové kódy jsou jakousi obdobou čárových kódů. Stačí je nasnímat a dostaneme se k informacím, které se k nim vážou. Do čárových kódů lze však ukládat jen 12 číslic, kdežto QR kód pojme až 4300 znaků. A to už je docela dlouhý text. Velikost QR kódů může být různá. Pohybují se v rozpětí 21×21 bodů až 177×177 velké obříky.

Můžeme do nich zakódovat prakticky jakoukoliv textovou informaci. Nejčastěji jsou ovšem využívány pro uložení internetové adresy, na kterou se přes načtení kódu můžeme dostat. Ale jsou i tací hračičkové, kteří si do těchto kódů šifrují například vizitky. Protože zrovna teď to docela frčí.

Další zbytečnost z Japonska nebo skvělá technologie?

Možná už vás napadlo, k čemu vlastně je šifrovat webovou adresu nebo jiné informace, když tu samou práci zastane prostě normální odkaz. A máte pravdu. Ovšem odpověď je jednoduchá. Japonsko.

Z nějakého důvodu většina cool věcí, co tak trošku nedávají smysl, pochází z Japonska. Tam se začaly QR kódy používat už v polovině 90. let minulého století. Evropě prostě jen trochu trvalo, než se stal fotoaparát, který je potřeba k načtení kódu, běžnou součástí mobilů. Takže jsou tyhle kódy prostě jen další technologická hračka. A proč ne, když se nám to líbí.

I vy si pořiďte svoji QR čtečku!

Už jsme naťukli, že k načtení kódu je potřeba telefon s fotoaparátem. Kromě toho ještě potřebujeme speciální aplikaci na dešifrování kódu. Dnes už si můžeme z těchto čteček celkem vybírat, dokonce existuje i česká čtečka od Seznamu. Pro androiďáky je asi nejoblíbenější aplikací Barcode Scanner, pro javáky Kaywa Reader. A jablíčkáři mohou načítat třeba přes iPhone QR Reader.

Jakmile máme foťák a aplikaci, stačí QR kód vyfotit a text se automaticky dešifruje. Pokud je to internetová adresa, můžeme na ni jedním kliknutím přejít. Možná je to přece jen trošku rychlejší, než datlovat adresu do prohlížeče.

QR kódy můžete sami i generovat, ale bacha na malware!

Pokud si myslíte, že tyto kódy musí být šíleně složité, tak vězte, že díky internetu si je můžete sami i generovat. Stačí si najít na netu některý z generátorů, třeba aplikaci QR-Code Generator nebo generátor náležející k čtečce Barcode Scanner, zvolit si typ šifrovaných dat a- to je celá věda.

Ovšem technologie se nikdy neobejde bez nebezpečí a prostřednictvím QR kódů se dá šířit i malware. Proto je dobré dodržovat při hrátkách s kódy základní bezpečnostní pravidla a fotit jen ty kódy, u kterých tušíme, kam povedou.