Nechce se vám učit nebo uklízet? To určitě znáte výraz prokrastinace a taky Youtube, protože jakmile se pustíte na tenký led odkládání povinností, není úžasnější země zaslíbené.
Prokrastinuji, tedy jsem
Slovo prokrastinace pochází z latinského výrazu pro zítřek. Lepší definici bychom snad vymyslet ani nemohli, jednoduše jde o odkládání povinností na pozdější dobu.
Ale není to zase tak jednoduché. Není to odkládání, při kterém se válíme v posteli, nebo z lenosti pozorujeme mouchu na zdi. Kdepak. Prokrastinace je totiž taky určitá aktivita a jako taková potřebuje svoje nástroje. Internet nám to velmi usnadnil, ba dokonce naučil prokrastinovat i zapřisáhlé odpůrce.
Na scénu přichází Youtube
Poslední pracanti se statečně drželi a ignorovali příchozí zprávy na chatu i nové příspěvky na Facebooku a pracovali, až se z nich kouřilo. Pak ovšem objevili Youtube.
Základní myšlenka Youtube kanálu je vlastně jednoduchá. Obrázky už lidi nudí, pojďme sdílet videa. Ale v roce 2005, kdy si Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim založili doménu youtube.com to bylo dost vizionářské. Ještě nebylo totiž zdaleka jasné, jak moc se rozšíří po světě technologie snadného nahrávání videa. Když tuto doménu odkoupil v roce 2006 Google, bylo už zřejmé, že to byl krok správným směrem.
Nejhorší noční můry
Dnes Youtube nabízí možnost komukoliv nahrát, zveřejnit a sdílet videa. Ta se pak dají sdílet i na webech, blozích či sociálních sítích. Mezitím, co jste se pročetli až sem, bylo na Youtube nahráno asi 50 hodin nových videí. A navíc je tu registrace zdarma, nemalý výdělek tohoto serveru pochází totiž z reklamy.
Na Youtube najdete všechno, co vás napadne v nejkrásnějších snech i v nejhorších nočních můrách. Zábavné krátké filmy, sestříhaná fan videa s vymazleným hudebním doprovodem, záznamy rozhovorů s hvězdami, videoblogy, ale také příšerná domácí videa a pokusy o zpěv. Výjimkou není ani obsah, porušující autorská práva, ačkoliv se ho správci pokouší průběžně zlikvidovat.
Sdílení prostě funguje
Youtube je prototyp webu 2.0, založeného na komunikaci a je vidět, že taková webová komunita nemusí být bůhvíjak úzká nebo vyhraněná, aby skvěle fungovala. Kreativitu máme v krvi a stejně tak touhu se pochlubit výsledkem, a tady mohou lidé z celého světa hodnotit a komentovat naši práci. Nemalou součástí úspěchu je také to, že videa sdílíme prakticky okamžitě.
Díky rozšířenosti webkamer na smartphonech se na Youtube dostávají záznamy takových událostí, že bychom to před 10 lety považovali za těžké scifi. Může jít jen o zachycení nějakého vtipného pádu, ale také o záznam popravy Saddama Husseina. Někdy je morálnost videí diskutabilní, ale to nic nemění na tom, že je to úžasná příležitost.
Lákavá past
A víte, proč je Youtube skutečný král prokrastinace? Už jste se jím někdy nechali zlákat? Jakmile se totiž do těchto pestrých končin odvážíte, strávíte tam hodiny až dny. Vyhledávání vám stále nabízí další příbuzná videa a odvede vás pěkně daleko od původního záměru.