Na ultralevné konzoli Ouya se začalo makat minulý rok. Byl to nápad veteránky herního průmyslu Julie Uhrmanové, která sestavila tým vývojářů a konzoli představila na KickStarteru. Nasbírala tam na vývoj asi 8 miliónů od 63 416 zájemců.

Po zahájení prodeje budou mít hráči k dispozici okamžitě 100 her – navíc zdarma!

Konzoli Ouya si budete moci koupit v červnu, ale už teď se dá předobjednat. Kromě toho, že samotná konzole přijde jen asi na 2 000 korun, přesněji na 99 dolarů, bude nás lákat taky hrami, zpřístupněnými zcela zdarma.

Okamžitě po zahájení prodeje konzole bude hráčům k dispozici asi sto her. Takové množství není úplně obvyklé, většinou se při uvedení konzole na trh dočkáme maximálně tak 20-30 titulů, které v prvních měsících přibývají jen pomalu.

A aby toho nebylo málo, budou tyhle hry zpřístupněny zadarmo. Vývojářský tým má v plánu vydělávat hlavně na zobrazování reklamy. Možná to bude mít háček – reklama by mohla být opravdu otravná. Na druhou stranu většina herních titulů pro konzole stává minimálně 1 000 Kč, takže alternativu zdarma určitě rádi zkusíme.

Můžete se těšit, že si zahrajete zadarmo herní klasiku Final Fantasy III!

Ale úplně plonkoví vývojáři Ouya nebudou. Některé tituly vydají jen jako hratelné ukázky s možností zakoupit si plnou verzi. Ovšem stejně jako je dnes obvyklé u mobilních her, bude se za odblokování plné verze platit maximálně nějaká ta stokoruna.

Po odstartování prodeje konzole se počítá také se zpřístupněním her Final Fantasy III, Beast Box Turbo anebo Stalagflight. Bohužel se zdá, že půjde spíš o dávno zavedené hry, ale třeba nás Ouya jen napíná a chystá i nějakou vlastní pecku. Pokud ne, pořád je to docela dobrý kšeft pro ty z nás, co si zatím konzoli nemohli z finančních důvodů dovolit.

Ouya je silně inspirovaná hraním her na mobilních zařízeních a poběží na ní operační systém Android. Pojede na čtyřjádrovém procesoru a bude využívat 12jádrový grafický čip. Konzole bude mít 1 GB operační paměti a 8 GB úložného prostoru. Připojovat k netu se bude přes WiFi a k televizi přes HDMI rozhraní.

Konzole bude dělaná jako otevřená platforma a budete si moct dokoupit druhý ovladač

Konzole bude vypadat jako malá krychlička o rozměrech 8 cm na 8 cm a budete si ji moci pořídit v černé nebo stříbrné barvě. Pokud budete mít zájem, můžete ji i otevřít a upgradovat. Celá bude sestavena ze standardních a snadno dostupných komponent, takže nebude mít potíže s kompatibilitou a náklady na výrobu to udrží pěkně při zemi.

Aby se zachovala nízká cena, bude ke konzoli přibalen jen jeden ovladač, ale druhý si budete moct dokoupit za necelou tisícovku.

Konzole Ouya bude první levnou platformou, která trochu rozvíří stojaté a neměnné vody herního průmyslu. Brzy se k ní připojí další malí, ale i velcí hráči, jako například Nvidia nebo Valve, která bude sázet na populární systém síťové distribuce Steam. Celkový pokles cen pak vytvoří mnohem vstřícnější prostředí, díky kterému budou moct na trh vstoupit noví a malí výrobci mnohem snáz, než tomu bylo doposud.