Možná už jste si všimli, že když jsou pánové zmateni z jednání svých něžnějších polovin, často to svádějí na „ženskou logikou“.  Je to něco jako zaklínadlo, nikdo neví, co to vlastně je a jestli to vůbec existuje.

Kluky nedokáže při poslechu hudby nic vyrušit, holky mají naopak smůlu

Pravda je, že mužský a ženský mozek se od sebe liší, což také způsobuje poněkud jiný pohled na svět. Muži mají totiž schopnost jakoby zablokovat nepodstatné podněty, když dělají jednu určitou věc, kdežto ženám v takovém případě příliš neklesá aktivita v žádné části mozku. Takže pokud kluci poslouchají hudbu, májí to obrovské štěstí, že je i bez zvukotěsných sluchátek jen máloco dokáže vyrušit. Holky to mají horší.

To by se mohlo zdát pro ženy velmi nevýhodné, vypadá to, že se prostě nedokážou soustředit. Jde ovšem jen o úhel pohledu a jsou situace, ve kterých se hodí schopnost mužského mozku blokovat nepodstatné a naopak situace, kdy je výhoda vidět věc ze širší perspektivy.

Všechno je to o šuplících v hlavě – muži jich mají několik, ženy jen jeden obrovský

Běžní muži mají prostě v hlavě přísně oddělené šuplíky s nápisy informace, zábava, city a podobně. Ženský mozek všechno ukládá pohromadě a pak to také umí všechno použít v tu samou chvíli. Jenže na druhé straně, pokud ve škole holky nesnáší nějakou spolužačku, tak s ní nedokáží komunikovat ani v laborkách právě kvůli těm propojeným šuplíkům v hlavě.

Muži dokážou zarytě řešit jeden problém nebo práci prakticky nekonečně dlouho, aniž by se unavili. Ženský mozek je trochu přelétavější. Ženy a dívky mají sklony řešit vždy víc věcí naráz, proto jsou tak skvělé v multitaskingu. A pokud jim něco nejde, začnou dělat něco jiného a později se k problému vrátí, aby ho dořešily.

Tohle všechno dnes nejsou jen teorie, díky počítačové tomografii máme odlišnosti mužského a ženského mozku potvrzené. Tato technologie dokáže nasnímkovat mozek v průběhu činnosti a barevně zvýraznit ta centra, která jsou zrovna aktivní. Zkoušelo se například, které oblasti jsou u mužů i žen aktivní v klidu a pak v okamžiku, kdy je jim položen matematický příklad. U mužů bylo v té chvíli aktivní prakticky jen zrakové centrum.

Ženská logika neexistuje, ženy a muži prostě jen jinak řeší praktické otázky

Přes tyhle zcela prokazatelné rozdíly mezi našimi mozky se nedá v žádném případě říct, že by ho muži nebo ženy využívali lépe – jen to prostě dělají jinak.

Sem tam muži v podráždění používají to hezké označení „ženská logikou“, když nechápou, co žena vlastně dělá nebo jim to připadá nesmyslné. Pravda je ovšem taková, že nic podobného podle vědců neexistuje. S formální logikou jsou na tom totiž obě pohlaví stejně. Jen praktické otázky řeší muži a ženy trochu jinak.