Naši předkové a takzvané primitivní kultury věděli to, na co my jsme museli znovu pracně přicházet. Hudba v nás dokáže vyvolat trans ne nepodobný stavům po požití omamných látek.

jsme zbožňovali opojení

Slovo trans pochází z latinského slova pro přechod či přecházení. Naznačuje tak, že ve stavu opojení se někam přesouváme. Rozličné duchovní nauky považují tento přesun za přechod na druhou stranu, ať už tato vypadá jakkoliv. Stavu vytržení se dříve říkalo změněný stav vědomí, ačkoliv dnes už se tento termín opouští a trans se považuje za jeden ze zcela normálních stavů vědomí.

Trans může mít širokou škálu projevů a je tak vzdálený naší každodenní zkušenosti, že se těžko popisuje. V podstatě se dokážeme shodnout spíše na jeho tělesných projevech, které se vyznačují nekoordinovaností pohybů a skutečností, že si po jeho skončení jen těžko vzpomínáme, co jsme v něm dělali.

Hudební rauš

Do stavu vytržení se můžeme dostat zcela spontánně nebo pod nejrůznějšími vlivy. Zvykli jsme si trans považovat za následek požití drog, či různých duchovních technik jako je meditace. Ovšem hudba, zpěv nebo tanec jsou také spolehlivé způsoby, jak se dostat do rauše.

Všeobecná víra, že v tomto stavu komunikujeme s naší duchovní stránkou, či něčím, co nás duchovně převyšuje, je v nás velmi silně zakořeněna. Je také důvodem, proč někteří lidé zkouší stále nové (většinou přírodní) drogy.

Přejdi na druhou stranu

Už v dávné minulosti se naši předkové uváděli v trans při kmenových náboženských rituálech, provázených neustávající, vyčerpávající hudbou a tancem. Zpěv a tanec jsou dodnes součástí šamanských rituálů. Zdá se, že hudba v lidském společenství vznikla právě za účelem komunikace s božstvy.

Ani současná hudba není prostá vzorců, vyvolávajících trans. Oblíbená taneční hudba je přímo zaměřená na masivní ztripování tanečníků a stejně dobře si v tomto ohledu vede elektronická hudba. Fungují přesně na tom samém principu, jako znovuobjevené monotónní bubnování, které se u nás těší znovuvzkříšené vlně zájmu už od 90 let minulého století.