To bylo pořád holedbání, jak se notebooky zmenšují. Jenže když je máte táhnout na zádech, je každé deko pekelně znát. Ale to víte sami. Pro křehčí z nás už naštěstí máme netbooky a na dobré cestě je to i s tablety tenkými jako papír. A my, co ještě něco sneseme a potřebujeme širší paletu možnosti využití? Pro nás jsou tu ultrabooky!
Váží asi kilo a můžete je strčit do obálky, jak jsou tenké
Pokud se vám doposud podařilo těmto bookům vyhnout, je to trend zmenšování, který se začal v prodeji objevovat minulý rok. Funkčně se u nich sice nic nemění, ale ultrabooky a ultratenké notebooky odlehčí zase o něco naší kostře.
Možná vás trochu mate, proč mluvíme o ultraboocích a ultratenkých noteboocích. Teoreticky jde o to samé, ale ultrabook je oficiálně registrovaný název společnosti Intel. Ultrabooky jsou tedy nejen přesně definované co do rozměrů, ale i co do hardwaru. Cokoliv tedy pochází od jiných firem, může být stejně tenké, ale smí se tomu říkat maximálně ultratenký notebook.
Všechny tyto extrémně tenké potvůrky váží méně než 1,4 kg (ale většinou se snaží váhu držet kolem 1 kg) a jejich tloušťka nepřesahuje 2 centimetry. Tyto parametry jsou ovšem lehce nevýhodné pro kapacitu baterie, která má předepsanou výdrž pouhých 5 hodin.
Zvládnou totéž co klasické PC
Na rozdíl od netbooků, kde si tak maximálně přečtete poštu nebo napíšete dokument, jsou ultrabooky opravdu určené k práci s multimédii. Můžete si s nimi tedy troufnout na jakoukoliv práci, kterou jste dřív řešili s notebookem. Žádný zásek při přepínání mezi desítkou webových oken nebo při střihu videa. A dokonce si na nich zapaříte i lecjakou starší hru.
U nás jsou zatím v prodeji ultrabooky Acer Aspire S3 a Asus ZenBook. Nedávno nám přibyla i Toshiba Portége Z830. Tyto přístroje využívají lehkých slitin hořčíku a hliníku, popřípadě hliníku samotného. Přes svou malou tloušťku mají poměrně pevná těla, takže se o ně v tlačenici nemusíte bát.
Baterie vydrží málo, a cena nic moc. Ale kdo si počká…
Pravdou je, že tato první generace ultrabooků má jedinou výhodu, kterou je právě tenkost a menší váha. Tak pořád ještě pokulhává svým výkonem za klasickým PC. Přitom je jejich cena zatím mnohem vyšší než u běžných mobilních PC, proto pro nás zatím nejsou tolik atraktivní.
Ale už se nám blíží druhá generace ultrabooků, u kterých se zlepší schopnosti integrované grafiky, zvýší se rozlišení displeje, ale hlavně se prodlouží výdrž baterie. Několik modelů by se mohlo objevit i s dotykovými displeji. A protože výrobci plánují udělat z ultrabooků obrovský boom, měly by jít dolů i ceny.
Pak už pro nás budou „obálkové“ notebooky určitě zajímavější. A možná se konečně podaří úplně vytlačit klasické neohrabané počítače.