Máte před sebou dovolenou a to kdekoliv? Pokud je to cizina, začnete přemýšlet o tom, jak to v dané zemi chodí. Každá země má své zvyky, své obyčeje, všude platí jiná pravidla. Někde se ženy zahalují, protože náboženství dané země považuje velké výstřihy za něco nepřípustného, zatímco u nás to je zcela běžné. Jinde zase mají odpoledne, po obědě siestu, takže jsou některé obchody zavřené, u nás bývají otevřené také během některých státních svátků. Co země to jiné zvyky, pravidla, zákony a názory. Je proto velmi dobré a důležité zjistit si alespoň základní informace.

30

Jak to chodí v Chorvatsku?

Pokud jste již někdy byli v Chorvatsku, pak víte, jak to tam zhruba chodí. Lidé jsou srdeční a milí, nemají problém, mají rádi poklidné tempo a v turistických letoviscích se snaží nalákat vás na výlet nebo do jejich krámků. Před touto pohodovou dovolenou vás však čeká hledání ideálního ubytování, kde složíte hlavu a budete mít pohodu a klid. Také musíte dopředu naplánovat cestu, protože jedete-li autem, pak je potřeba nechat auto zkontrolovat, doplnit všechno potřebné, koupit dálniční známku a podobně. Cesta do chorvatska může skrývat spoustu kolon, různé zácpy nebo objížďky. Je proto dobré před dovolenou zjistit nejnovější informace a případným objížďkám či kolonám se vyhnout.

A co ostatní věci? Určitě budete zkoumat, jaká je v Chorvatsku aktuální situace, na jakou cenu se vyšplhá nákup základních potravin, pokud si budete vařit sami či alespoň snídat z vlastních zásob, také zjistíte, co se v okolí děje za akce, kdy mají v Chorvatsku státní svátky, co je dobré vidět, jaký vstup do moře je právě na místě, kam se chystáte. Důležitým aspektem poklidné dovolené je také počasí v chorvatsku. Je dobré jej občas zkontrolovat a případně se připravit.