Určitě už vám někdo řekl, že kluci nepláčou. A když své city projevují holky, jsou to slepice. Jde o další z fatálních chyb naší společnosti. Emoce a jejich vnější projevy nám všem pomáhají nejen s osobnostním růstem ale také se zdravím.
Emoce jsou pro slabochy
Většina z nás se snaží na veřejnosti potlačovat projevy emocí. Je jedno, zda jde o ty pozitivní jako je smích a trošku bláznění ze štěstí, anebo negativní pláč a vztek. Náš vzdělávací systém je zaměřen na logiku a vůbec se nezajímá o to, co z nás vyroste za lidi. Etická a emoční výchova se zanedbává a doma o ní s námi většinou také nikdo nemluví.
Ocitáme se zcela sami se svými emocemi a nemáme tušení, jak s nimi nakládat. Náš sociální systém je nastaven tak, že se je dříve či později naučíme vnímat jako něco nežádoucího, co snižuje naši hodnotu. Jakýkoliv jejich projev se pak bere jako známka slabosti.
Emoce jsou pro nás něco cizího
Proto nejsme zvyklí své emoce monitorovat a uvědomujeme si až jejich nejsilnější projevy. Přicházejí zcela neočekávaně, úplně nás pohltí a paralyzují. Když se je snažíme nějak potlačit, mohou později nekontrolovatelně vytrysknout ve zcela nevhodné situaci.
Ve skutečnosti však vztek, strach, bezmoc či rezignace, stejně jako pocit nevýslovné radosti, nepřicházejí z ničeho nic. Když se naučíme svým emocím rozumět, budeme vědět, kdy tyto silné záchvaty očekávat, takže nás nepřistihnou nepřipravené.
Plnou parou ke stresu a nemocem
Pro naše zdraví je velice důležité, abychom své emoce nepotlačovali. Zadržování negativních pocitů může vést k jakési otupělosti, ve které pak nejsme schopni prožívat ani pocity pozitivní jako je radost nebo láska. Potlačované pocity v nás také vyvolávají stres, oslabují imunitní systém a mohou vést k neurózám, rakovině nebo srdečním chorobám.
Kluci nepláčou
Pro muže je tradičně nejvíc zapovězenou emocí pláč. Asi protože slzy vyplavují z organismu hormon prolaktin, kterého mají mnohem víc ženy než muži. Proto se začalo brát jaksi za automatické, že ženy víc pláčou. A muži na to nemají nárok.
To je ovšem nesmysl, protože pláč nás zbavuje celé škály stresových hormonů a slzy obsahují také endorfin, který tiší bolest a uvolňuje. Pláč má tedy za úkol odplavit naše negativní emoce. Nepřipadá vám tedy zákaz pláče pro chlapy jako nesmysl?
Jen se smějte a brečte
Emoce bychom si měli zkrátka vždycky prožít a nechat je odejít, aby došlo k přirozenému uvolnění. Pokud se, pánové, obáváte, že vás děvčata budou vnímat jako padavky, bát se nemusíte. Naopak ocení vaši citlivost a budou mít záruku, že budete mít pochopení i pro jejich city.
Proto neváhejte, když se musíte nahlas zasmát, trošku se vyvztekat nebo uronit nějakou tu slzu. Je to vždycky lepší, než si po léta střádat nutkání a pak postřílet spolužáky a učitele.