Pokud už jste někdy zažily peklo, kdy jste se v obchodě převlékaly z šatů do šatů a nemohly se rozhodnout, které by byly ty pravé na váš ples, právě vám spěcháme na pomoc. Pomůžeme vám vybrat nejen barvu a střih, ale také délku a doplňky.

Největší oříšek je rozlišit, jestli potřebujete dlouhé nebo krátké večerní šaty

Zásadní otázka u večerních šatů bývá: krátké nebo dlouhé? A odpověď pak záleží na typu akce, na kterou se chystáte.

Krátké šaty sahající těsně pod kolena se nejlépe hodí na maturitní plesy, do divadla nebo na koncert filharmonie či klasické hudby. Dlouhé šaty, pod kterými jsou vidět jen špičky střevíčků, patří spíše na honosné a významné plesy.

Co se střihu týče, berte při výběru šatů v potaz svou postavu. Pokud jste spíše menší, dlouhé šaty vás ještě opticky zmenší. Naopak pro dívky vyšší postavy jsou ideální šaty členěné na živůtek a sukni nebo asymetrické střihy.

Barva, která vám padne do oka, je ta pravá. Anebo se orientujte podle svého barevného typu

Pokud máte nápadnější boky, perfektní jsou šaty do áčka a dívky s větším poprsím by se měly pro změnu vyvarovat šatů na ramínka. Ta se totiž mohou pod tíhou vnad zařezávat do ramenou. V takovém případě jsou perfektní korzetové šaty, které vypadají velmi efektně.

Při výběru barvy se klidně řiďte tím, co vás na první pohled upoutá, bývá to správná volba. Pokud byste však chtěly dostát zákonům paní módy, tak světlovláskám sluší nejlépe pastelové a světlé barvy, brunetkám tmavší a černovláskám barvy syté. Zrzky vypadají senzačně v zelené a žluté.

Asi nejdůležitější ale je, jak vám sedí střih. V klidu se pečlivě prohlédněte v zrcadle. I kdyby byl střih sebekrásnější, pokud na vás nesedí, zničí to celý dojem. Šaty vás nesmí nikde škrtit, nikde by neměly odstávat ani se krabatit.

Nezapomeňte na kabelku a decentní šperky – bez nich šaty nevyniknou

Lodičky na ples jsou ideální v barvě šatů. Klidně si zvolte vysoké podpatky, ale nezapomínejte, že byste v nich měly být schopné tančit. A pokud se chystáte vzít si na ples nové boty, nezapomeňte je pár dní předem rozšlápnout, abyste se necítily jak na mučidlech.

A protože večerní šaty bývají jednobarevné, je nezbytné oživit je doplňky. Ideální je kabelka ve formě malého psaníčka v barvě šatů. Pokud si moc nepotrpíte na šperky, nevadí, klidně zvolte jen nápadnější a větší psaníčko.

Barvu šperků pak můžete buď sladit s barvou šatů, nebo naopak vybrat kontrastní barvu. Vyhněte se ale příliš nápadným šperkům. Bižuterie může být, ale decentní. Třeba ve formě nepravých perel.