Už vám někdy při sportu nebo přátelském škádlení odletěly brýle tak, že skončily na dlažbě? Kloužou vám po nose, když si zavazujete tkaničky? Zamlžují se, když v sychravém počasí vstoupíte do hospody? Vítejte v klubu. A zkoušeli jste kontaktní čočky?

Kdopak by se čoček bál

Brýle jsou sice pěkným módním doplňkem, ale co naplat, jsou aktivity, při kterých vadí. Alternativa kontaktních čoček je tu už poměrně dlouho, ale u nás je zatím využívána jen malým procentem lidí.

Někteří z nás mají obavy, že je nebudou snášet, jiní jsou si jistí, že je nebudou umět nasazovat a pro některé se můžou zdát drahé. Pro všechny tyto obavy máme jednoduché řešení. Prostě to zkuste, váš oční lékař vám s tím pomůže a zkušební čočky jsou zadarmo.

Bye, bye, brýle!

Dnešní kontaktní čočky umí korigovat všechny tři obvyklé oční vady: krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. A dokonce existují i multifokální pro kombinaci krátko a dalekozrakosti. Čočky fungují stejně jako brýle a posunují místo setkání světelných paprsků na sítnici a nikoliv před ni nebo za ni, jak je tomu u očních vad.

Asi největší věda je vybrat si druh čoček, který vám bude vyhovovat. Je to delší proces, během kterého se vyplatí vyzkoušet všechny typy. Každé oko totiž reaguje trochu jinak a některé čočky mu nesednou, unavují ho nebo dráždí.

Spát s čočkami? Proč ne?

Kontaktní čočky se vyrábí jednodenní, týdenní, dvoutýdenní, měsíční a čtvrtletní. Čím dlouhodobější jsou, tím víc hrozí riziko usazování nečistot, které mohou působit problémy. Na druhé straně vyjdou takové dlouhodobé čočky levněji.

Kromě čoček, které na noc vyndáváme a uchováváme je v čistícím roztoku, existují i čočky, se kterými můžeme spát. Ty jsou bezvadné zejména na zatěžkávací akce typu víkend v přírodě bez koupelny.

Které čočky se vyplatí?

Až si budete vybírat vhodné čočky, musíte si rozmyslet, jak často je chcete nosit. Jestli je budete střídat s brýlemi nebo se brýlí chcete zbavit úplně. V takovém případě bývají nejvhodnější měsíční a čtrnáctidenní čočky, které se na noc sundávají.

Jestli jste rozhodnuti nosit čočky jen příležitostně, jsou pro vás ideální jednodenní, které šetří oči. Finančně se vám vyplatí, pokud je chcete nosit maximálně 4x týdně. Pokud byste je chtěli využít častěji, raději přejděte na čtrnáctidenní.

Je libo dračí oči?

Kontaktní čočky však nejsou jen doménou lidí s očními vadami. Můžete v nich nadělat i parádu. Prodávají se totiž i nedioptrické barevné varianty, ačkoliv některé jsou k sehnání i s dioptriemi.

Můžete jen pozměnit přirozenou barvu svých očí na nějaký cool odstín nebo si pořídit něco vyloženě skandálního – třeba dračí nebo upíří oči. Anebo se stát dravcem. Jak? Pořiďte si čočky, které se rozsvítí v UV paprscích.

Pokud máte světlé oči, můžete se měnit po libosti. S tmavými kukadly je to horší, ale obrázkové varianty čoček překryjí i vaši barvu.