Na internetu se zajisté můžete dočíst opravdu hodně o tom, jaké výhody a možnosti máte, pokud si necháváte udělat webový či klasický software na zakázku. O dost méně se ale dočtete o tom, jak taková spolupráce může vypadat, a proč je vůbec tak výhodná.

Veškeré výhody softwaru jako takového totiž vznikají ještě mnohem dříve, než programátor poprvé udeří do klávesnice. A přesně o těchto změnách, se budeme bavit v rámci dnešního článku, na téma průběhu vývoje zakázkového software.

Zázrak jménem business modeling

Pojmy jako business modeling, UML a spoustu dalších, nejspíš neznáte. Jsou ale naprostým základem pro to, aby vůbec mohl kvalitní software na zakázku existovat. Business modeling je souhrn analytických nástrojů, který slouží k tomu, aby dokázali odborníci z IT spektra vyslyšet a následně i zobrazit požadavky různých klientů.

Používá se tedy ve fázi takzvané analýzy požadavků klienta. V této fázi se analytici dokonale seznamují s vašimi požadavky a představami o budoucím systému. Ty vám pak pomocí speciálních, ale srozumitelných diagramů, předkládají k případným změnám.

Vše dostává svoji tvář až potom

Jakmile je s vámi vše dohodnuto, tak se analytici dostávají mnohem hlouběji do systému. Pomocí speciálních diagramů, jako jsou diagramy aktivit a stavů, postupně simulují funkce vašeho systému a hledají jeho slabiny. Výsledkem je pak software na míru, který není pouze přizpůsobený vašim vlastním preferencím, ale je především bezpečným a dokonale ochráněným. Složitou součástí tvorby software není pouze ochrana před útoky, ale i před uživatelem jako takovým. Ačkoliv se to zdá vtipné, tak opravdu není jednoduché pojistit veškeré výjimky a chyby, které mohou například vkladem mylných operací vzniknout.

Vše pak společně zdokonalujete

V profesionální IT sféře již dávno nefunguje přístup, při kterém dostanete hotový software na poprvé. V takzvaných iteracích dostáváte k dispozici systém, který je nejdříve pouze svojí vlastní kostrou, a na ní se pak nabalují jednotlivé funkcionality. Výhodou je tak hlavně fakt, že vývoj software na zakázku počítá s následujícím zdokonalováním a rozšiřováním systému.