Šikana se na našich školách tak rozmohla, že se většina z vás s některou její formou setkala. Byť jen v roli svědka. S informačně-komunikačními technologiemi přišel nový druh šikany. Říká se jí přiléhavě kyberšikana.
Když jsme sami na bolest a stud
Kyberšikana se od té klasické vůbec neliší. Jejím cílem je někomu ublížit. Změnily se jen prostředky, které útočníci používají. Také se ukazuje, že díky rozšířenosti internetu a jeho anonymitě se mění profil agresorů i obětí. Nezáleží na fyzické síle ani společenské prestiži. Kyberšikanu může provozovat každý a každý se může stát její obětí. Zajímavé je, že výzkumy dokazují, že agresoři bývají sami dost často také oběťmi.
Následky šikany se dost těžko odhadují, protože oběť většinou mlčí. Je ustrašená, nešťastná, cítí se velmi osamělá a stydí se za to, že se stala terčem. Proto nevyhledá pomoc. Není výjimkou, že takovéto případy končí sebevraždou.
Anonymita sítě nahrává agresorům
Na síti agresoři vystupují pod nickem, schovávají se za neznámou mailovou adresu či telefonní číslo. Mohou udávat úplně jiný věk, pohlaví, nebo místo bydliště. V jejich oběti to vzbuzuje dojem nepolapitelnosti, ale není tomu tak. Se správnou technologií se i takovýto pachatel dá snadno chytit.
Kyberšikaně napomáhá při šíření útoku publikum. Zamyslete se, kolikrát jste přeposlali kamarádům legrační video nebo fotku spolužáků? A jste si jisti, že to jejich protagonistům nevadilo?
Jak kyberšikaně předcházet
Hlavní zásadou prevence je zvážení zveřejňování jakýchkoliv osobních nebo citlivých informací, které se týkají vás, vaší rodiny, nebo známých. Nikdy neprozrazujte svou skutečnou identitu, raději vystupujte pod anonymním nickem.
Respektujte zásady bezpečného internetu: používejte silná hesla a dobře je chraňte. Stejně tak si pečlivě nastavte soukromí na všech sociálních sítích, kde jste registrovaní. Na podezřelé vzkazy nebo zprávy raději vůbec nereagujte.
A také si vždycky rozmyslete, co sami zveřejníte. To, co pro vás může být legrace, může druhému nesmírně ublížit.
Jak se účinně bránit
Pokud zaznamenáte pokus o kyberšikanu, okamžitě ukončete komunikaci s jejím původcem. Když nebudete reagovat, pravděpodobně ho přestanete bavit. Také mu zablokujte veškerý přístup a nedbejte na výhružky. Zablokujte si ho na Facebooku, znemožněte mu posílat vám SMS a neváhejte kvůli tomu kontaktovat třeba adminy, pokud sami nemáte na serveru dostatečnou moc.
Také si změňte virtuální identitu. Zvolte si nový nick, vytvořte si nový email, když nebude zbytí, změňte třeba i SIM kartu.
O všech útocích si shromažďujte důkazy. Archivujte si útočné zprávy, fotografie, videa, prostě cokoliv. A pak útok oznamte. Pravděpodobně se vám do toho nebude moct chtít, ale je možné, že se jinak agresora nezbavíte. Anebo si najde jiné oběti.
Pokud máte pocit, že se nemůžete svěřit ani rodičům ani některému z učitelů, neváhejte kontaktovat policii nebo linku bezpečí.