Pokud se vám porouchá notebook, máte několik možností, jak celou situaci řešit. V případě, že ho vlastníte již pár let a jeho parametry neodpovídají dnešním požadavkům, bude výhodné se s ním rozloučit a pořídit si nový. Za situace, kdy váš notebook ještě splňuje technické požadavky a není ještě zastaralý, vyplatí se ho opravit. Ovšem – není oprava jako oprava. A co vše lze opravit nebo servisovat?

Základní druhy servisních úkonů

V první řadě je důležitá celková diagnostika vašeho notebooku, pro posouzení a ocenění následné opravy. Nejčastěji se opravuje základní deska. Tu lze celou vyměnit, nebo naopak vyměnit jen vadné díly desky a celou řádně vyčistit včetně chladiče desky, jež bývá často zanesen prachem. Po základní desce jsou nejčastějším cílem opravy napájecí obvody.

Následuje kontrola a případná oprava konektorů, které bývají často uvolněné. Také paměť BIOS se musí občas vyčistit, přeprogramovat a nastavit. Někdy se stane, pokud notebook často přenášíte a pracujete s ním někde v terénu, že se uvolní panty nebo kryt. Velice často se opravuje display. Další nezbytné servisní úkony se provádějí i u vlastního chlazení, a to nejen základní desky ale celého stroje. Servis notebooku v mnohých případech vyžaduje kompletní přeinstalaci systému a jeho odvirování.

Vlastní servis notebooků

Váš notebook můžete odnést do autorizovaného servisu. Tím žádnou chybu neuděláte. Pokud vám ovšem nebude vadit vyšší cena. Takový servis většinou základní desku neopravuje, ale vymění vám jí za novou. Oprava notebooku se tak většinou zbytečně prodraží. Existuje však i jiná možnost. Jsou servisy, které vaši desku umějí opravit. Pro opravu můžeme doporučit odborníky na portále rgservice.cz.

Potom vás takováto oprava vyjde mnohem levněji a je velmi snadná. Stačí vyplnit objednávku na opravu, vybrat si datum svozu, notebook zabalit do krabice a počkat na kurýra. Servis provede jeho diagnostiku a pošle k odsouhlasení cenovou kalkulaci. Po jejím odsouhlasení máte do týdne svého miláčka zase doma.