Existuje řada druhů antikoncepce a naprostá většina z nich dosahuje velmi vysoké míry spolehlivosti. Žádná z nich ale nedosahuje sta procent. Na většinu z nich se můžete spolehnout, pokud je použijete správně – největší míru problémů s antikoncepcí způsobuje právě lidská chyba.
Pearlův index – vyjádření spolehlivosti
Spolehlivost antikoncepce vyjadřuje tzv. Pearlův index neboli těhotenské číslo. Jde o počet těhotenství připadajících na 100 žen, které danou formu antikoncepce používaly po dobu 1 roku. Pokud je tedy tento index 15 %, znamená to, že 15 žen ze 100 využívajících tuto antikoncepci během 1 roku otěhotnělo.
Nevyjadřuje tedy přímo pravděpodobnost, s jakou můžete otěhotnět, když budete určitou antikoncepci používat, jde spíše o úspěšnost dané antikoncepce napříč populací. Tedy například když si budete dávat velmi dobrý pozor, vaše šance neotěhotnět je výrazně lepší, než jakou udává Pearlův index.
Teorie versus praxe
Existují výzkumy, jak jsou jednotlivé typy antikoncepce účinné teoreticky. Tedy pokud se například na jejich použití zcela soustředíte a dokonale víte, jak s nimi pracovat, mohou pro vás velmi dobře fungovat. Praxe ale může být zcela jiná.
Asi si představíte, že problém může být především s kondomy a jejich nedokonalým použitím. Obrovský rozdíl v účinnosti ale může mít také hormonální antikoncepce. Teoreticky je její spolehlivost 0,3 %, ovšem díky nejrůznějších pochodům v těle ženy či dokonce extrémním stavům jako je zvracení či průjem (a tedy nedostatečné strávení pilulky) se její reálná spolehlivost blíží 9 %.
Typy antikoncepce a jejich spolehlivost
Nejspolehlivější antikoncepcí vůbec je podkožní implantát. Zde prakticky nemáte možnost cokoliv pokazit a jeho spolehlivost se pohybuje okolo 0,05 %.
Druhé místo zaujímá nitroděložní hormonální antikoncepce s 0,2 % a nitroděložní tělísko na bázi mědi s 0,8 %. Zde už se ale právě projevuje i aktuální stav uživatelky antikoncepce.
Měděné (třetí místo) pak drží tři různé antikoncepční metody. Vaginální kroužek, antikoncepční náplast i perorální antikoncepce mají při reálném použití spolehlivost 9 %. Tedy 9 žen ze 100, které je používají, do 1 roku otěhotní.
Velkou otázkou je pak mužský kondom. Jeho teoretická účinnost při dokonalém použití je 2 %. Skutečný Pearlův index z praxe je ovšem u kondomu 18 %. Toto číslo je způsobeno špatnou manipulací a nepozorností při nasazování kondomu či jeho sundávání. Může tedy pro vás představovat spolehlivý způsob antikoncepce, musíte mu však věnovat více pozornosti.
Lepší něco než nic
Mezi nejméně spolehlivé metody antikoncepce patří pesar se spermicidem a ženský kondom. Jejich spolehlivost je v praxi 12 % respektive 21 %. Jsou nejméně doporučované a také nejméně oblíbené.
I tyto metody jsou však lepší než nepoužívání jakékoliv antikoncepce. Tam dosahuje Pearlův index 85 %. Tedy 85 žen ze sta nepoužívajících antikoncepci během jednoho roku otěhotní.
Rozhodnutí o antikoncepci
Rozhodnout se o použití konkrétní metody antikoncepce může být velmi složité. Z jedné strany se totiž stále více ukazuje škodlivost veškeré antikoncepce, která jakýmkoliv způsobem zasahuje do celého organismu (tedy především ta hormonální), na druhou stranu hormonální podkožní implantáty jsou těmi nejspolehlivějšími. Jde tedy vždy o osobní rozhodnutí, do jaké míry pro vás hraje roli potenciální riziko těhotenství a jak se naopak obáváte možných budoucích zdravotních problémů kvůli hormonálnímu působení léků.
Neexistuje jedno správné řešení, nastudujte si proto maximum o metodách antikoncepce, abyste se mohli rozhodnout na základě faktů.
Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/kondom-antikoncepce-ochrana-59639/