Dalekohledy umožňují více se ponořit do svých koníčků, jejich využití je velké například při pozorování ptáků, velryb nebo hvězd. Každá tato činnost má svá specifika a vyžaduje jiný typ dalekohledu. Na trhu jich je obrovské množství typů dalekohledů, ale většina z nich má stejné parametry pro snadný výběr.

Čísla na dalekohledu

Čísla modelů na dalekohledu vám v podstatě řeknou jejich sílu (síla zvětšení) a velikost (průměr objektivu). Například v dalekohledu 8×42 je „8“ zvětšení a „42“ je průměr (v milimetrech) objektivů (čočky nejblíže sledovanému objektu). Velikost objektivu vám umožní pochopit, jak fyzicky jsou dalekohledy fyzicky velké a kolik světla mohou shromáždit. Když pochopíte, co tato čísla znamenají a jak ovlivňují vaše pozorování, budete vědět, jestli si vyberete dalekohled, který bude vhodný například pro sledování ptáků, hvězd nebo použití na pohybující se lodi.

 

Dalekohled na pozorování hvězd

Potřebujete maximalizovat zvětšení a schopnost shromažďování světla dalekohledu v plné velikosti. 10×42 nebo 10×50 jsou možnosti, které je třeba zvážit; pokud chcete velké zvětšení, budete potřebovat stativ, který bude dalekohled držet v klidu. Astronomické dalekohledy online vám připraví nevšední zážitky.

Pro ještě kvalitnější pozorování hvězd jsou vhodné kvalitní teleskopy.

Dalekohled pro sledování ptáků

Za předpokladu, že se méně obáváte velikosti a hmotnosti, můžete se podívat na modely střední velikosti a plné velikosti (dalekohledy 8×32 a 8×42). Zatímco při pohledu na malé zvíře se může zdát užitečné zvětšení 10x moc, jinak identický pár dalekohledů se zvětšením 8 bude mít širší zorné pole, což je klíčové pro lokalizaci ptáků. Odolnost proti vodě je také dobrá funkce, stejně jako modely, které se zamlžují, když jdou z teplého vozidla ven do chladu.