Svět umění je neuvěřitelně rozličný. Najdete v něm celé desítky různých druhů barev a od nich se odvíjejí další desítky a stovky různých stylů a technik kresby. Některé jsou ale speciální v tom ohledu, že si s nimi dokáží neuvěřitelně vyhrát nejen profesionálové, ale také amatéři.

A vzhledem k tomu, že umění je často především o motivaci, budeme se dneska věnovat především tomu, jaké druhy barev mohou používat amatéři a profesionálové bok po boku. A třeba někdo z vás narazí na múzu, a vyzkouší něco nového.

Akvarelové barvy uspokojí každého

Akvarelové barvy, nebo také jednoduše akvarely, jsou jedním z velice oblíbených druhů barev. Jsou výjimečné tím, že se velice dobře ředí a míchají, což dává možnost zakomponovat do obrazů například pečlivé, plynulé přechody, nebo si vyhrát s odstíny do posledního možného detailu. Vedle toho jsou akvarelové barvy cenově velice dostupné. Celé palety barev se pohybují v řádu stovek korun, přičemž mají dost dlouhou životnost. V tisících pak máme možnost zakoupit i celé profesionální palety, se kterými se nudit rozhodně nebudete.

Nenechávejte tempery založené v lavicích

Snad jeden z prvních druhů barev, se kterými jsme přišli do styku. Tempery většina z nás zná ze školy. Co ale většina už neví, je fakt, že tempery stojí také za vznikem nejednoho celosvětově známého uměleckého díla. Temperové barvy a celkově temperová kresba, jsou i dost podobné té akvarelové. U akvarel ale vyhrává sytost odstínů, která u temper občas nemusí být zdaleka ideální. Pokud bychom ale porovnávali schopnost míchání odstínů, tak jsou tempery opravdu jen krůček za akvarely. Rozhodně jsou oproti většině druhů barev nejblíže.

Moderní, ale přesto velice efektivní

U poslední položky je možné, že kdejaký ortodoxní malíř řekne hlasité „ne“. Sama o sobě je akrylová barva víceméně novým názvem. Jedná se o chemický základ barvy, který ji dělá extrémně odolnou proti vnějším vlivům. Díla z akrylových barev tak ani zdaleka neztrácí tolik barvu a nepraskají. Je to dáno chemickým pojivem, které je přidáno do pigmentu. Jakékoliv míchání odstínů, je ale v případě akrylových barech dost složité.