Ve vzduchu kolem nás poletuje spousta zplodin a ty si nám rády sedají na obličej. Problematickou pleť pak získáme raz dva a zoufale se sháníme po kosmetických přípravcích, které nám od ní pomohou. Nemusíme ale hned utrácet v drogérii, když můžeme první pomoc najít doma v kuchyni.

Před aplikací masky musíme svou pleť pěkně vyčistit a prokrvit

Před aplikací jakékoliv masky, i té po domácku udělané, na ni však musíme naši pleť správně připravit. Napřed ji důkladně vyčistíme a neškodí také pořádné prokrvení. Toho dosáhneme buď peelingem, masáží nebo napařením nad horkou lázní.

Teprve potom můžeme masku aplikovat. Nanášíme ji v tenké vrstvě na obličej, při čemž ale vynecháváme citlivější kůži kolem očí a rtů. Naopak ji můžeme nanést na dekolt a krk. Pak masku necháme asi 15 minut působit. Některé masky vyžadují působení delší, ale to najdeme v pokynech pro použití. Žádná maska se však neaplikuje na déle než na 30 minut. Poté ji opláchneme vlažnou vodou, tvář osušíme a namažeme hydratačním krémem.

Když vás trápí akné a vůbec máte problematickou pleť, není nad droždí. Masku připravíte rozmícháním kostky droždí s bílým jogurtem a medem. Umícháte z nich hladkou kaši a máte hotovo. Nedejte se odradit nepříliš vábnou vůní – droždí dokáže pleť skvěle dezinfikovat.

Póry nejlépe stahuje a čistí jablko se skořicí, s mastnou pletí zase pomůže rajče

Pokud máte jen mírné problémy a potřebujete prostě vyčistit a stáhnout póry, ideální je jablko se skořicí. Nastrouhané jablko smícháte se lžičkou bílého jogurtu, lžičkou medu, lžičkou ovesných vloček a půlkou lžičky mleté skořice.

Nejtypičtějším problémem s pletí dnes bývá vetší mastivost, ale s tou nám pomůže maska z rajčat, která má stahující účinky. Běžně se dělá z červených rajčat, ale pro citlivou pleť jsou lepší rajčata žlutá. Jen z nich vymačkejte šťávu a tu si naneste kosmetickým tamponem nebo štětcem na obličej. Tentokrát nechte působit jen 10 minut.

Tvaroh a jahody nám pro změnu pleť krásně vyčistí a zvláční. Jahody rozmačkáme vidličkou a smícháme s tvarohem. Pokud bychom neměli tvaroh, úplně stačí i bílý jogurt.

Obličej nám osvěží okurka a výživu mu dodá banán s vaječným žloutkem

Při únavě nebo v horkých dnech nám s pletí pomůže salátová okurka. Půlku jí rozmixujte nebo jemně nastrouhejte a vymačkejte z ní vodu. Do masy pak můžete přidat pár kapek citrónové šťávy a maska je hotová.

Pokud jste šťastný majitel ideální pleti, taky byste jí měli dopřát trochu toho vegetu. Třeba s výživnou maskou z banánu. Ta je vhodná pro všechny typy pleti, a když ji budete používat dlouhodobě, vaše kůže bude také dlouho mladá. Banán rozmačkejte na kaši, přidejte k němu žloutek a 2 lžičky olivového oleje.

Uvidíte, že tato kuchyňská první pomoc působí minimálně stejně dobře jako drahé přípravky kosmetických firem. Navíc můžete některé s chutí uždibovat. Tak dobrou chuť!