Máte rádi komiksy a jejich filmové adaptace? Tak se přesvědčte, že jste neprošvihli některou z těch úplně nejlepších!

SCOTT PILGRIM proti ZBYTKU SVĚTA (2010)

Nečekejte žádné superhrdiny a nepřirozené síly. Scott Pilgrim je tak skvělý, protože dokázal komiksové triky zvizualizovat mnohem efektněji a úžasněji než dnes už zapomenutý Leeho Hulk.

Navenek jde vlastně o poměrně komorní drama Scotta, který se snaží upoutat dívku svých snů. Ve skutečnosti však hledá spíš své místo ve světě a sám sebe. Hlavně je ovšem jeho cesta vyšperkována komiksovými a herními efekty. Všechno je to navíc příjemně dochuceno sarkasmem a ironií, aniž by film upadal do cynismu. Z nějakého zvrhlého důvodu komerčně propadl, ale vy si ho ujít rozhodně nenechte!

SPIDER-MAN 2 (2004)

Kdo by neznal Spideyho trefné hlášky. A filmové adaptace. Každopádně v naší téměř čerstvé trilogii rozhodně kraluje dvojka. Tuto adaptaci uznávají i kritici, a to už je co říct. Dvojce se totiž podařilo nejlépe vyvážit lehkou zábavu, kterou Spidermanův svět nabízí a silné emoce, které jeho dobrodružství v divácích vzbuzuje.

Na úspěchu této adaptace má podíl nejen propracovaná psychologie postav, ale také hlavní záporák Doctor Octopus. Nejenže s chapadly vypadá opravdu správně komiksově ulítle, ale má taky smysl pro humor a nehraje zrovna fair play.

X-MEN 2 (2003)

Filmů s X-meny už taky máme celou řádku, ale nejlepší je zatím bez debat dvojka, jako u Spideyho. Celá série jasně nastolila na pár let pravidla pro komiksové adaptace. Po dvojce byla série vynášena do nebes a X-meni byly symbolem dokonalé adaptace. A kdyby nepřišel vy-víte-kdo s tím netopýrem, mohlo to tak i zůstat.

Film obsahuje mnoho wow momentů. Úžasné akční scény, Magneta v plastové cele nebo Nightcrawlerovu infiltraci do Bílého domu. Ale pro fanoušky je nejdůležitější scéna ta, která vysvětluje, jak Wolverine k adamantiové kostře přišel. A bez toho se prostě v životě neobejdete.

X3-Poster

AVENGERS (2012)

Avengeři jsou ještě hodně čerství. A protože je to dítko boha popkultury Josse Whedona, nečekalo se od něho nic menšího, než že ovládne svět. Což se mu podařilo. Tedy alespoň rozhodně ovládl naše peněženky.

Kromě toho, že má adaptace k dispozici hned celý tým marvelovských hrdinů, disponuje úžasnou kadencí hlášek a popkulturního humoru. Takže pokud nevíte, jak dokáže Nick Fury sledovat celý můstek, když má jen jedno oko, ve filmu se to dozvíte.

BATMANovská trilogie Christophera Nolana (2005-2012)

A máme tu vítěze, i když vás asi nepřekvapil. Co dodat k fenoménu, který posledních 6 let otřásá filmovým i skutečným světem? O temnotě a realističnosti těchto adaptací už bylo řečeno a napsáno úplně všechno. O brilantnosti Jokera Heatha Ledgera nikdo nepochybuje, sám herec ji stvrdil vlastní smrtí.

Tak už se vykašlete na čtení a běžte se koukat. Že už jste všechny tyhle filmy viděli? Nevadí, dokonalost se nikdy neomrzí.