Každého zaměstnance určitě zajímá, jak budou vypadat platové třídy a do které bude zařazeno jeho povolání nejen v letošním roce, ale i v budoucnu. Letos se skutečně dozvíme, jak to bude s výší průměrné mzdy v jednotlivých platových třídách do budoucna.

V této chvíli se samozřejmě konečná podoba platových tříd pro rok 2018 stále řeší, ovšem hrubý přehled toho, co by která politická strana chtěla prosadit, si lze udělat.

Zaručená mzda

Je to minimální plat, který musí dostávat kvalifikovaný zaměstnance v určitém povolání. Pro rok 2017 je to 11 tisíc měsíčně ve třídě první a v nejvyšší šestnácté platové třídě je to 22 tisíc Kč. Zaručená mzda se liší v závislosti na druhu povolání a na typu platové třídy.

Platové třídy státních zaměstnanců v r. 2017

Platové třídy podléhají předpisům a přesně určují, jaký plat přibližně bude zaměstnance dostávat. Například 12. platová třída slouží jako doporučený přehled o platech pro zaměstnance, kteří mají ukončené bakalářské nebo magisterské vysokoškolské studium. 10. třída ukazuje průměrný plat jedinců s bakalářským nebo vyšším odborným vzděláním, 9. třída je zásadní pro zaměstnance s vyšším odborným vzděláním a 8. platová třída slouží jako ukazatel platu pro jedince s maturitou.

Platové třídy 2018

V letošním roce se čeká další navyšování platů v jednotlivých platových třídách. Jednotlivé strany požadují různé navýšení. Lidovci chtějí k platu přidat 600 Kč, ČSSD a Komunisté chtějí navýšení o 1000 korun. Odboráři bojují za zvýšení mzdy z 11 000 na 12 500 Kč. Ovšem premiér v demisi Andrej Babiš a předseda hnutí ANO nechce přidávat vůbec nic.

Mzdová kalkulačka

Základní verze kalkulátoru slouží pro výpočet čisté mzdy v roce 2018. Rozšířená verze zobrazí i položky, které se uplatní při ročním zúčtování. V posledních letech dochází k postupnému zvyšování daňového zvýhodnění na děti. Od ledna letošního roku se zvyšuje daňové zvýhodnění na první dítě z 13.404 na 15.204 Kč ročně. Od roku 2017 je stanoveno u 2. dítěte daňové zvýhodnění na 19.404 Kč ročně a u třetího a každého dalšího na 24.404 Kč ročně.

Potřebujete-li ještě vypočítat čistou mzdu pro rok 2017, pomůže vám mzdová kalkulačka čisté mzdy 2017.