Možná jste někde slyšeli, že používat krémy či pleťové masky na mladou a ještě svěží pleť je vyhazování peněz. Ve skutečnosti i tady platí, že pokud chcete svůj mladistvý vzhled uchovat dlouho, musíte o pleť pečovat.

Zapomeňte na kouření a ponocování

Naše pleť dostává pořádně zabrat. Kromě slunce a zimy se sami ničíme kouřením, alkoholem, kávou a čajem. Také pobyt v zakouřeném nebo prašném prostředí nám neprospívá a to nemluvíme o dívčím zlozvyku šidit večerní odličování. Těmto věcem je lepší se vyhýbat.

Stejně tak je důležité dodržovat životosprávu. Naše pleť potřebuje dostatek spánku a vyváženou stravu. Největší vliv na její kvalitu mají vitamíny A (růst a obnova kůže), C (tvorba kolagenu) a E (antioxidant). Nezbytné je také dodržovat pitný režim, protože při nedostatečné hydrataci zevnitř nám nepomůže žádný zázračný krém.

Náš tip: Hledáte-li přírodní kosmetiku bez parabenů, zkuste takovou, která obsahuje růžový olej. Například Bulharsko je jeho výrobou proslulé a bulharská růžová kosmetika patří mezi světovou špičku. Produkty s růžovým olejem chrání pokožku před dehydratací, zjemňují ji a chrání ji před záněty.

Ryby v jídelníčku

Hydratace je opravdu základ

Ve svém věku naštěstí nepotřebujete nákladné krémy na vyhlazování vrásek nebo speciální séra. V základě si vystačíte s hydratačním krémem, který vytváří na pokožce něco jako neviditelný ochranný film a zabraňuje ztrátě vlhkosti. Jakékoliv přípravky, určené pro zralejší pleť, by vám spíše uškodily.

Kolem očí máme kůži ještě o něco jemnější. Ideální je za pomoci očního krému pečovat i o tuto pokožku, protože právě na ní se později stárnutí projeví nejrychleji.

Když k hydrataci obličeje a k péči o oční okolí přidáte jedenkrát týdně jemný peeling a výživnou masku, budete mít skvělý základ do budoucna a vaše pleť vydrží dlouho mladá.

Krém musí odpovídat typu pleti

Pokud máte problematičtější pokožku, je ovšem potřeba namísto klasického hydratačního krému zvolit krém vhodný pro váš typ pleti. Ten zjistíte jednoduše.

Ráno si na obličej přitiskněte suchý papírový kapesník. Jestli zůstanou na kapesníku nějaké stopy, ale nejsou příliš mastné, je vaše pleť normální. Pokud je kapesník beze stop, máte pleť suchou. Mastný kapesník znamená mastnou pleť a mastná místa jen na čele, tvářích a nosu naznačují smíšenou pleť.

Pokud se vaše pleť snadno podráždí a třeba vás na ní pálí běžné krémy, máte ji citlivou. Ideální pro vás tedy budou neparfémované krémy bez alkoholu za to s přídavkem aloe, měsíčku nebo panthenolu. Také vás může trápit akné a pak potřebujete přípravky pro problematickou pleť. S tou vám pomohou hlavně tea tree olej, zelený čaj nebo výtažky z mořských řas.

Masky si můžete udělat i doma

Ani za kosmetické masky nemusíte hned platit horentní sumy. U těch, které si připravíte doma, budete mít jistotu, co přesně obsahují.

Se suchou pletí vám pomůže směs vejce a lžičky mandlového oleje. Pro mastnou pleť doporučujeme masku ze lžíce šťávy z ředkviček, lžíce mrkvové šťávy, lžíce pšeničné mouky a vaječného bílku.

Na suchou a citlivou pleť nejlépe zabere směs dvou lžic vařeného špenátu, dvě lžíce čaje z heřmánku, dvě lžíce listového salátu a půl lžičky slunečnicového oleje.

S akné vám pak spolehlivě pomůže půl šálku vařeného špenátu, vaječný bílek a lžíce šťávy z aloe vera.