Posted on

Sherlock je seriálová adaptace knižních dobrodružství Sherlocka Holmese, která se odehrává v dnešním Londýně. Holmes v moderním světě? Většina z nás si při přečtení něčeho takového pravděpodobně pomyslí: „Bože, to bude ale nesmysl.“ Není. Spíš právě naopak. Sherlock je jedna z  nejlepších adaptací všech dob, a přitom neztrácí nic z ducha originálu.

Adaptace klasických děl, odehrávající se v moderní době, bývají většinou propadáky, nebo přinejlepším nezajímavé. Sherlock je ale pověstnou výjimkou, potvrzující pravidlo. Dobrodružství geniálního konzultujícího detektiva a jeho věrného přítele Johna Watsona jsou vydařenou poklonou originálu. Autoři si vtipně pohrávají s reáliemi klasické předlohy a vždy se jim podaří něčím překvapit. Výsledkem je výbušný mix napětí, akce a chytrého humoru, plný překvapivých zvratů. Pokud zkusíte jeden díl, beznadějně tomuto seriálu propadnete.

Oproti klasické předloze se kromě doby mnoho zásadních reálií nezměnilo. John Watson je stále bývalý vojenský lékař, který se vrátil z války v Afghánistánu (tentokrát té novodobé), a Sherlock Holmes je stále stejně geniální, přestože mu v naší době jeho podivínství vyneslo diagnózu sociopata. Vůbec nevadí, že k řešení případů používá laptop a mobilní telefon, místo dýmky má předloktí polepená nikotinovými náplastmi a jeho přítel Watson nezaznamenává společná dobrodružství v povídkových sbírkách, ale na blogu. (Ten mimochodem skutečně existuje, najdete ho na http://www.johnwatsonblog.co.uk/.) Milovníci díla A. C. Doyla ocení množství odkazů na knižní dobrodružství, z nichž některé budují základy zápletky, jiné se objevují ve formě drobných hříček během děje.

Stejně jako v klasické předloze se hlavní hrdinové seznámí, když hledají bydlení a nastěhují se společně do bytu 221B v Baker Street, kde jim domácí opět dělá paní Hudsonová. Objevují se další známé postavy v nových variacích – vrací se detektivní inspektor Lestrade stejně jako zvrhlý génius Moriarty, znovu potkáme i Irene Adler a mnohé další. Více prostoru než v knihách tu dostává především Holmesův bratr Mycroft, což je jen dobře. Drobný náhled do rodinných vztahů proslulého konzultujícího detektiva se autorům velice vydařil.

V roli Sherlocka Holmese se objeví Benedict Cumberbatch, známý také jako Khan z filmu Star Trek: Do Temnoty, Johna Watsona představuje Martin Freeman (jinak také Bilbo Pytlík v Hobitovi). Za povšimnutí stojí, že Holmesova bratra Mycrofta si zahrál jeden ze scénáristů seriálu – Mark Gatiss.

Britské seriály většinou počtem dílů dost šetří. Občas se zdá, že čím lepší seriál, tím kratší je. Sherlock i v tomto ohledu vyniká – na každou sezónu připadají jen tři díly. Aby se to trochu vynahradilo, nemají klasickou seriálovou délku kolem padesáti minut, ale potěší diváky už téměř filmovou hodinou a půl na díl.

Dalším úskalím, která na nadšeného diváka číhá, je doba, která uplyne mezi odvysíláním jednotlivých sezón.  Zatím jsou na světě tři, a na každé pokračování jsme si museli počkat více než rok. Je to proto, že autory Sherlocka jsou Steven Moffat a Mark Gatiss, kteří zároveň pracují na scénářích pro jiné seriály (především Doctor Who) a Sherlocka si vymysleli jako vlastní projekt „bokem“. Koncept seriálu vznikl během jejich společných cest z Londýna do Cardiffu na natáčení Doktora Who.

Na to, že tento seriál vznikl v podstatě jako hobby dvou nadšených scénáristů, si získal až neskutečný úspěch.  Vyhrál několik cen a jeho sledovanost je tak velká, že BBC tlačí na autory, aby si s čtvrtou sezónou pospíšili. Možná se jí tak dočkáme už na letošní Vánoce.

Zdroj obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/Sherlock_(TV_series)