Scénárista je taková mytická bytost. Vídáme ho ve filmech, jak se s divoce rozcuchanými vlasy zoufale potýká se spisovatelským blokem. Nebo jak umírá hlady, protože jeho scénář nikdo nechce. Nebo jak se nezřízeně snaží veškerý majetek utopit v drogách, jakmile dosáhne obrovského úspěchu. Ale přitom jsou scénáristé úplně normální lidé.

Scénář je reklamní brožura

Scénárista je vlastně spisovatel, který sepisuje návod k natočení filmu, neboli scénář. Potřebuje umět myslet v obrazech, ovládat příběh v pozadí, dramatické oblouky i vývoj postav. To všechno dokáže zabudovat do příběhu, který musí být na jednu stranu zábavný, aby už při čtení polapil emoce budoucího diváka, ale na druhou stranu musí být atraktivní jako barevná reklamní brožura. To pro investory.

Chcete vydělat peníze? Velká chyba!

Existují špatné důvody, proč se chtít stát filmovým scénáristou. Pokud například chcete rychle vydělat balík, není to nejlepší cesta. Prosadit se jako scénárista může docela dlouho trvat a zvlášť u nás z toho moc velký vývar nečekejte.

Také pokud si rádi pohráváte s jazykem, není scénáristika to pravé ořechové. Tam se můžete vyřádit maximálně v dialozích a ty musí být podřízeny vkusu diváka. V takovém případě pište raději básně či prózu.

A pokud se toužíte stát slavnou osobností, scénářům se také vyhněte. Scénáristy totiž většinou nikdo neopěvuje a lidé z kina odchází po té, co si v titulkách přečtou jméno režiséra a herců. Ostatní štáb jim může být ukradený.

Musíte rádi vyprávět příběhy

Naopak pokud rádi vyprávíte příběhy, milujete film nebo televizi, jste posedlí psaním a chcete své příběhy dostat mezi velké množství lidí, jste ten pravý materiál na scénáristu.

Ale musíte mít opravdu pevné nervy. Prorazit není zcela nemožné, je to však obtížné. I v případě, kdy se váš scénář bude líbit, uslyšíte patrně věty jako: „Detektivka? Ale my teď nemůžeme točit detektivky. S tím jste měl přijít před pár měsíci. Teď potřebujeme horory. Napište nějaký.“ A když jim za pár týdnů donesete horor, už pofrčí romance nebo bude váš film příliš trikově náročný.

Bratři Coenové vědí své

Jakmile však prorazíte a začne se s vámi počítat, budete mít práci jako každý jiný. Znáte to. Věčná nestíhačka, honění termínů, zapisování nápadů na záchodě…

Absurditu a zároveň obyčejnost života scénáristy, sice s trochou nadsázky, ale poměrně výstižně, zobrazuje například kultovní film bratří Coenů Barton Fink.