Pokud jste sledovali seriál Heuréka – město divů, možná jste zatoužili žít v domě jako je SARAH. Měl umělou inteligenci, a dokázal se vypořádat se vším. Chránil své obyvatele a ještě mluvil sexy ženským hlasem. Možná, že k SARAH už nemáme tak daleko.

Není inteligence jako inteligence

Inteligentní domy jsou na trhu už delší dobu a to dokonce i v České republice. Doposud to ovšem byly sice poměrně prakticky, ale ne moc ohromujícím způsobem sesíťované ovladače osvětlení, zařízení udržujícího klima, ochranného systému a vymakanějšího ovládání televize. To všechno za pomocí PC a drátů schovaných ve zdech nebo podlahách. To bylo, jako bychom proti smartphonu postavili rádio.

Dnes jdou naše představy mnohem dál a Samsung je ztělesnil v ukázkovém domě, který vybudoval v Jižní Koreji. Dřez se tam přizpůsobí vaší výšce, sporák vám doporučí, co uvařit ze surovin, které máte zrovna v ruce, a lednice nahlásí, které potraviny se chystají vydat vstříc plísni. Stůl v obýváku funguje jako obrovský tablet a barvu stěn můžete měnit dotykem prstu. A co je na tom to nejlepší – nikde žádné dráty!

Je to vlastně jednoduché

Zatím je to docela drahá hračka, ale vzhledem k existujícímu technologickému základu si bude za pár let moci takový dům pravděpodobně dovolit většina populace. Potřebujeme jen router, přes který spolu budou všechna zařízení komunikovat. Ovládat svou SARAH budeme chytrým mobilem.

Ostatně už dnes si můžeme vybudovat doma síť na sdílení multimediálního obsahu. Když si uděláme z PC nebo notebooku server, mohou naše kompatibilní zařízení přehrávat náš multimediální obsah v kterémkoliv pokoji. Tak můžeme třeba kamarádům vařit v kuchyni kafe a zatím jim pustit nějaký klip.

Taková síť se dá ovládat čímkoliv s Androidem nebo iPhone OS. A klidně můžeme zahodit všechny nepotřebné ovladače…

Od smartphonu k SARAH, vlastně Siri

Zkrátka kráčíme mílovými kroky k idylické společnosti bez všudypřítomných zamuchlaných drátů. Začíná věk bezdrátového přenosu informací a skutečného využití zatím sice primitivních, ale už funkčních umělých inteligencí.

Zatím u nás vrčí spíš jen robotický vysavač, který se po naprogramování dokáže skoro kompletně postarat sám o sebe. Ale ještě nás toho hodně čeká. Ledničky, pračky, mikrovlnky, klimatizace, topení…

Vzhledem k úspěšnosti inteligentního hlasového ovládání iPhonu jménem Siri, je pravděpodobné, že i domy na nás budou brzy mluvit sexy ženským hlasem. A všechen ten potenciál bude sjednocen a ovládán jedinou malou krabičkou, které dnes říkáme smartphone.