Tajemný hlas a melodie, které jakoby ani nebyly z toho světa, to jsou písně irské zpěvačky známé pod jménem Enya. Jaká je tato skladatelka a interpretka mysticky znějících a  unikátních písní? 

Enya, vlastním jménem Eithne Ní Bhraonáin, se narodila v roce 1961 jako pátá z devíti dětí v malé vesničce Dobhar, ležící v regionu Gaoth Dobhair na severozápadě Irska. Celá její rodina byla velmi muzikální – oba její rodiče hrávali v rodinné taneční kapele a matka navíc vyučovala hudbu na základní škole. Někteří její sourozenci a strýci si založili vlastní kapelu pojmenovanou Clann As Dobhair – v překladu Rodina z Dobhairu, jejíž název později zkrátili na Clannad.

Enya v Clannadu také krátce působila – přidala se k nim v roce 1980. V roce 1982 s nimi nahrála album Fuaim. Působení v kapele jí ale přišlo příliš omezující – cítila, že tu nemá možnost rozvinout svůj potenciál. Vydala se proto na sólovou dráhu a spolu s producentem Nickem Ryanem, který v té době od Clannadu také odcházel, začala budovat svou kariéru zpěvačky.

V roce 1985 dostala první zakázku – složila hudbu k filmu The Frog Prince. Při vydání filmu byla mimochodem poprvé v titulcích uvedena jako Enya, což je přibližný fonetický přepis výslovnosti jejího křestního jména. V roce 1986 začala televize BBC natáčet seriál o Keltech a Enya měla složit hudbu k jedné z epizod. Když si ale producenti její dílo poslechli, požádali ji, aby vytvořila hudební doprovod k celému seriálu. Z něj později vzniklo její první album pojmenované jednoduše Enya.

Toto album jí pomohlo také k celosvětovému úspěchu, i když trochu oklikou – úryvek z jedné skladby Boadicea použila skupina The Fugees jako pozadí pro svůj hit Ready or not. Ten zaslechl Rob Dickins, hlava Warner Music UK a jeden z nejvlivnějších mužů v hudebním průmyslu a byl natolik unešen, že s Enyou okamžitě uzavřel smlouvu.

Poté už její závratné kariéře zpěvačky nic nestále v cestě. V roce 1988 vydala album Watermark a píseň Orinoco Flow, kterou obsahovalo, se vyšvihlo do čela žebříčku hitparád. Od té doby vydala deset alb, složila i soundtracky k mnoha filmům včetně Pána prstenů, dostala nespočet cen a dokonce dva čestné doktoráty.

Enya tvrdí, že její písně nejsou čistě jen její tvorba. Nick Ryan působí jako její producent a texty jí většinou píše Roma Ryan, jeho manželka. Neuvěřitelný zvuk jejích písní je dosažen tak, že přes sebe vrství hlasové stopy nahrávek jak svého zpěvu, tak hlasů Nickyho a Romy Ryan. Její píseň Angeles na albu Shepherd Moons prý má okolo pěti set takových zvukových vrstev! Pokud se v její hudbě vyskytují hudební nástroje, hraje na ně většinou sama.

Tato nadaná hudebnice zpívá v celkem devíti jazycích: anglicky, irsky, galsky, welšsky, španělsky, francouzsky, japonsky, ve vymyšleném jazyce Loxian, který vytvořila Roma Ryan, a jazykem Arda, který byl použit v Pánu prstenů.

Její tajuplné písně jsou inspirovány irským folklorem. A opravdu, když z reproduktorů zazní Enyin mystický zpěv, jako byste se octli zpátky v čase, v dávných dobách na zelených irských kopcích utopených v mlze, kde můžete narazit na víly a leprikóny a svět je plný úžasu.

 

zdroj obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/Enya