Víte, jaké barvy vám sluší? Odpověď zní – prakticky všechny. Musíte si jen umět správně vybrat odstín. Teorie ročních období podle tónu pleti, barvy vlasů a očí a několika dalších faktorů vymezuje čtyři základní typy a ukazuje, které barvy a odstíny se k nim nejvíce hodí. 

A jak poznat, jaký jste typ? Prvním krokem je určit, jaký tón má vaše pleť. Existují dva základní typy – teplý a studený. Pokud je vaše pleť spíše do žlutočervena, čili její barva patří k „teplým“ odstínům, budou se k ní více hodit teplé tóny, které ji rozjasní a zvýrazní. K pleti, která je zbarvená spíše do chladnějšího odstínu růžové, se naopak hodí studené odstíny. Kromě zbarvení pleti záleží při určení barevného typu také na  barvě očí a vlasů.

Jarní typ má spíše bledou pleť, ale se zlatavým podtónem. Na sluníčku se opálí dohněda , patrný je červený podtón. Ženy, které spadají do tohoto typu, mohou ale nemusí mít světlé, zlatavé pihy a často mívají růžové tváře. Rty jsou obvykle zbarvené do teplého odstínu červené. Barva vlasů bývá světlá až hnědá – mohou být zbarvené od světle blond, přes zlatavou či medovou barvu až  po světle hnědou, většinou  s medovým nádechem. Oči mohou být světle modré, světel zelené, jantarové či zlatohnědé, v  duhovce často najdete zlaté flíčky.

Jarnímu typu sluší jemné, světlé barvy se zlatavým podtónem. Vhodné jsou všechny barvy s výrazným žlutým nádechem. Jarní typy si mohou si obléci slonovinovou, medovou meruňkovou či broskvovou barvu, vhodný je i teplý odstín světle zelené, fialková či sytá korálová červeň.  Měly by se naopak vyhýbat studeným odstínům.

Letní typ mívá pleť  porcelánovou s chladným podtónem nebo olivovou. Na slunci se snadno opálí do oříškové barvy. Vlasy bývají popelavé, šedohnědé, v dětství často skoro bílé. Nikdy nejsou tmavé. Oči bývají  modré a zelené, často došeda.

Ženy letního typu mohou směle nosit všechny chladné barvy s modrým podtónem – například nebesky modrou, chladně růžovou, modrozelenou, nebo vínově červenou. Naopak by se spíš měly vyhnout odstínům, které obsahují nažloutlé a zlatavé tóny. Barvy mohou být syté, ale potom je důležité dbát na jejich sladění.

Podzimní typ mívá teple zbarvenou pleť se zlatavým podtónem. Její odstíny sahají od světlé, slonovinové barvy přes zlatavě béžovou až po bronzovou. Ženy tohoto typu mívají pleť často pokropenou bronzovými  či narezlými pihami. Na rozdíl od jarního typu nebývají tváře růžové. Vlasy jsou rezavé nebo mají zrzavý nádech – mohou mít všech odstíny hnědé od kaštanové přes nazrzle plavou a měděnou až po sytě zrzavé zbarvení. Oči mají stejně jako vlasy teplou barvu, od zlatohnědé přes oříškovou či jantarovou až ke tmavě hnědé, mohou ale být i světle modré, tyrkysové či zelené.

Podzimní typy by si měly oblékat především zemité a zlatavé odstíny. Hodí se pro ně meruňková, oranžová i červená barva, různé odstíny hnědé, lahvově zelená či petrolejová. Vyhýbat by se měly barvám s nádechem domodra.

Zimní typ má buď bílou, nebo olivovou pleť. V případě bílé pleti ji slunce nikdy  neopálí, jen jí dodá lehké tónování. Vlasy bývají vždy tmavé: černé, černohnědé či tmavě hnědé. Nevýhodou je, že zpravidla brzy šediví. Zimné typ má oči jasně modré, tmavě zelené, černé, šedé či oříškové.

Pro zimní typ jsou vhodné jasné, chladné odstíny: stříbřitě šedá, ledově modrá či růžová, hodí se i černí a sněhově bílá. Zimní typ si může také dovolit nosit syté barvy, sluší mu kontrasty. Vyhnout by se měl oranžové a barvám se žlutým nádechem.

 

zdroj obrázku: http://en.wikipedia.org/wiki/Pencil#mediaviewer/File:Colored-Pencils.jpg