V minulém díle jsme si představili několik zajímavých logických a puzzle her. V dnešním díle jsem se rozhodl představit vám něco z trochu jiného soudku. Tentokrát vám představím něco, při čem můžete zapojit i své kreativní já a ne pouze hrát. A o čem že to mluvím? O činnosti, kterou, hlavně v dnešní době, když jsou tak rozšířeny smartphony, provádí snad každý. Ano, mluvím o fotografování, jak už pro přátele, tak na různé sociální sítě jako instagram, kde můžeme objevit různé „umělecké“ fotky, ale i momentky nebo selfie. Myslím si že smartphony jsou v dnešní době bezpochyby nejpoužívanější přístroje k zachycování fotografií. A já vám přiblížím aplikace, které tuto činnost ulehčí.

Adobe Lightroom Mobile

Jako první je na našem seznamu aplikace od Adobe. Myslím si, že asi všichni víte co je Adobe zač a pokud ne. Jedná se o softwarového giganta, co se týká grafických programů. Od fotografií (Photoshop a PC verze Lightroomu), přes vektorovou grafiku (Illustrator pro loga a ilustrace, InDesign pro sázení časopisů) až po video (Flash, Premiere, After Effects). Když někde vidíte nějaké grafické práce na úrovni, na 99% jsou z programu od Adobe. No, zpátky k našemu mobilnímu Lightroomu. V něm můžete najít, samozřejmě zjednodušené funkce, které máte k dispozici v plnohodnotném Lightroomu, ale i Photoshopu. Různé úpravy teploty fotky, vyvážení bílé a tak dále a tak dále. Jediné mínus aplikace je v tom, že zdarma je pouze 30-denní trial a potom musíte platit měsíční poplatky.

VSCO Cam

Jako další aplikaci jsem se rozhodl představit VSCO Cam. Základem této aplikace je samozřejmě také upravování fotek, které můžete do této aplikace buď importovat z knihovny. To znamená, že v této aplikace můžete upravovat fotky vyfocené i jiném zařízením, nebo jinou aplikací, což je velká výhoda. Druhá možnost je, že použijete možnost focení v této aplikaci, které také není vůbec špatné a nabízí hromady zajímavých funkcí jako výběr bodu ostření a tak dále a tak dále. V rámci této aplikace je také zajímavá „sociální síť“. Uvozovky nepoužívám náhodou, protože zde nemůžete používat žádné funkce jako „to se mi líbí“, nebo psát komentáře. Můžete pouze prohlížet. Přijde mi to jako zajímavý koncept, jelikož nikdy nebudete soudit fotky podle názorů ostatních, ale podle toho jestli se líbí opravdu vám nebo ne. Ale jestli je tato věc spíše dobrá nebo špatná by bylo na dlouhé polemizování, každý ať si na to udělá vlastní názor.

Pocket light meter

Jako poslední v našem seznamu jsem si vybral docela neobvyklou, podle mě ale výborná aplikaci, která se pár lidem bude k neskutečně hodit. V této aplikaci nehledejte žádné funkce na změny jasu, vyvážení bílé nebo jakékoliv podobné věci. Jediným účelem této aplikace je měřit světlo. Přijde vám to jako kravina? Pokud se o focení hodně nezajímáze tak se ani nedivím, ale jakmile fotíte na staré, analogové fotoaparáty, najednou zjistíte jak je taková věc nezbytná. Jelikož digitální zrcadlovky můžou fotit na automat, tak nemusíte řešit jak moc světlý / tmavý obrázek máte. Když se vám ale do ruky dostane starý analog, která v sobě nemá žádnou elektroniku a ani nemá expozimetr, najednou zjistíte, že máte problém, protože jakákoliv chyba znamená vyhozený kousek filmu. Tato aplikace nahradí externí expozimetr, který stojí od 500 Kč kolikrát až do několika tisíc. Aplikace je úplně zdarma a navíc ji můžete mít kdykoliv u sebe na svém smartphonu.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/fotografie-uprava-ebv-190432/