Rodiče nás umí otrávit na sto způsobů. Neustále se na něco ptají, snaží se nám zakazovat veškerou zábavu a nutí nás uklízet. A všechno po nás chtějí HNED. Zoufají si, že neví, co s námi, přitom i my bychom s nimi chtěli vycházet lépe. Ale jak na to?

Vžijte se do jejich situace

Pro začátek je důležité, abyste se pokusili vžít do jejich situace. Rodiče vás vnímají jako zamlklé a trucovité tvory. Také žijí v neustálém strachu, že se stanete závislými na drogách, otěhotníte, nebo těhotenství způsobíte. Proto mají snahu vás neustále kontrolovat a držet u sebe.

Někdy si myslíte, že si nepamatují, jaké to je být mladý, ale oni si naopak přesně vybavují, co dělali ve vašem věku a to jim na klidu nepřidá. Dobrá zpráva je, že stačí trochu jejich noční můry rozptýlit a budou vám zobat z ruky.

Komunikujte, komunikujte a zase komunikujte

Pokuste se rozptýlit nezdravé představy rodičů o hrůzách, které se vám honí v hlavě, běžnou a uvolněnou komunikací. Budete jim sice muset do omrzení opakovat, jaké to bylo ve škole, a co říkal Jirka, ale rodiče tak budou mít pocit, že jsou součástí vašeho života.

Hlavně jim nikdy na jejich požadavky neodsekávejte „ne“, „nechci“ a podobně. Je to, jako byste zamávali býkovi před nosem červenou. Rodiče se vám bloknou a budou tvrdě trvat na svém.  Místo toho jim raději popište, jak se cítíte, když něco musíte dělat z donucení a navrhněte nějaké náhradní řešení, přijatelné pro obě strany.

Až zvládnete základní komunikaci, budete moct přejít k vyššímu levelu, a klidně bez hádek rodičům vysvětlit, proč musíte jít v pátek na party, anebo proč se vám nehodí ten koš vynášet zrovna teď. Ať už to vypadá jakkoliv, vaši rodiče jsou také jen lidi, a když nebudou mít pocit, že jim děláte všechno naschvál, bude to mezi vámi mnohem lépe klapat.

Ukažte jim, že je na vás spoleh

Další krok po navázání komunikace je budování důvěry. Když rodiče svolí k tomu, abyste se v pátek bavili s kamarády, měli byste jim dokázat, že umíte dodržovat pravidla. Zkuste se společně rozumně domluvit na nějaké hodině návratu z party.

Pokud budou rodiče požadovat návrat v nesmyslně brzkou hodinu, zachovejte klid. Pravděpodobně vás jen zkouší, a pokud se vám podaří opravdu dohodu párkrát dodržet, vycházky se vám do budoucna patrně prodlouží.

Dokažte, že jste dospělí

Zkuste své rodiče překvapit a čas od času doma ukliďte, aniž by to po vás někdo chtěl. Anebo uvařte oběd. Když si k tomu zvyknete občas dávat rodičům najevo, že si jich vážíte, a respektujete je, budou vás považovat za natolik zodpovědné a dospělé, že vám budou dávat víc a víc svobody.