Malá ještěrka vytetovaná na vhodných místech dívčího těla se moc pěkně vyjímá a kluk s propíchnutým obočím vypadá fakt hustě. Dnes už se naštěstí tetování i piercing považují za celkem přijatelné ozdoby, ale stále mají příchuť něčeho nepatřičného, nebo dokonce hloupého.

Tetování sděluje, že máte svůj kmen

Původ slova tetování se odvozuje od tahitského tatu nebo tatau, což znamená vyznačit nebo vrazit. Tetování je prastaré, doloženo je už v Eurasii z doby neolitu, takže máme tento způsob zdobení do slova pod kůží. Původně ho používali válečníci, následně označovalo příslušnost k nějakému kmeni či skupině. Ještě později se jím označovali námořníci a v nedávné době výhradně vězni, a proto je stále poněkud opředeno předsudky.

Piercing znamená doslova propichování. Propichují se různé části těla a pak se zdobí šperky. Přestože je to méně zřejmé, i jeho historie spadá daleko do vzdálené minulosti. Indiáni používali piercing odjakživa při svých náboženských rituálech.

Piercing se dá vzít zpět, kérka jen těžko

Piercing si můžete rozmyslet. Prostě vyndáte šperk a dírku necháte zarůst. Anebo si ho vyndáte jen na chvilku, třeba před pracovním pohovorem, setkání s rodiči své dívky anebo před obchodním jednáním.

S tetováním to tak jednoduché není. Dnes už se sice dá odstranit laserem, ale je to procedura bolestivá, drahá a zůstávají po ní jizvy. To je dobrý důvod, proč byste si měli dobře vybrat motiv i místo na těle, kde vás bude zdobit. Tetování, které většinou skryjete oblečením je společensky méně riskantní než pokérovaný obličej.

Podívej se, to je ale debil!

Někteří lidé u vás budou automaticky předpokládat nižší inteligenci a vyšší společenskou nebezpečnost, všimnou-li si kérky nebo železa. V budoucnosti by vám podobné ozdoby mohly zabránit v budování kariéry, pokud nenarazíte na osvíceného personalistu, který nedá na povrchní dojem.

Pokud se však nechystáte stát se vrcholným manažerem, politikem, byznysmenem nebo podobným velkým zvířetem, jsou už tetování i propichování relativně společensky nekonfliktní.

Hygiena především

Pokud se rozhodnete pro jedno nebo druhé, měli byste si pečlivě vybrat salón. Rozhodně spíše než na nízkou cenu hleďte na doporučení bývalých zákazníků a místo si napřed omrkněte, ať se ujistíte, jak je na tom s hygienou.

Přes úzkostlivě dodržovanou hygienu může dojít k reakci v podobě různých infekcí a zánětů. V dobrém salónu vám udělí poučení, jak ošetřovat tetování a piercing po zákroku, ale také vysvětlí všechny možné zdravotní následky tetování a piercingu. Například že piercing jazyka může zapříčinit narušení skloviny na zubech.

V každém z nás je divoch s kostí v nose

Pokud se jen tak narychlo nenecháte vyhecovat v opilosti kamarády, ale pořádně si ozdobu své kůže promyslíte, můžete si své tetování nebo piercing doopravdy užít. Kromě pocitu větší úplnosti či spojení se svým hlubším já, které někdy lidé popisují, budete okamžitě atraktivnější pro opačné pohlaví. Podobné zdobení totiž přitahuje naši pozornost. Tisíciletá sociální a náboženská historie se nedá jen tak zapomenout a dřímá v každém z nás.