Taky patříte k tichým a zakřiknutým typům, které se nedokážou moc bránit, když s nimi jejich okolí tak trochu zametá? Nemusí to tak být navždy, podle psychologů se ve skutečnosti nikdo nenarodí asertivní. Tento postoj se dá získat společně se zdravým sebevědomím. Následující typy vám k asertivitě pomohou.

Vrátíte v restauraci jídlo, které jste si neobjednali?

Pojem asertivita znamená schopnost postavit se něčemu tváří v tvář a umět se prosadit. Zároveň se tím rozumí i umění čelit manipulaci, říci ne a požádat o laskavost. To nezní tak složitě, ale pokud jste ostýchaví a vaše sebedůvěra je poněkud rozkolísaná, není snadné se takto chovat.

Možná už se vám někdy stalo, že vám v restauraci přinesli omylem jídlo, které jste si neobjednali. Jak jste se zachovali? Upozornili jste číšníka na omyl a nechali ho všechno napravit? Nebo jste si řekli, že vám to vlastně nevadí a nebudete zbytečně dělat problémy? Pokud pro vás platí druhá možnost, potřebujete asertivitu jako sůl.

Asertivita není agrese

Asertivita ovšem není agrese, i když si to někteří lidé pletou. Zatímco asertivní člověk se vyjadřuje sice otevřeně, ale druhé nijak neutlačuje, agresor se také vyjadřuje otevřeně, ale porušuje práva druhých a chová se nepatřičně. Asertivní jedinec dokáže jasně formulovat své myšlenky a je schopen dojít k dohodě nebo kompromisu, aniž by zbytečně musel slevit ze svých záměrů nebo názorů.

Jak tedy být asertivní? Manipulace a tlak je všude kolem nás a my si musíme napřed vůbec uvědomit, co to asertivita je. Jde pouze o vás a o to, co chcete vy. Máte právo na svůj názor, říkat ne a být spontánní. Stejně tak máte právo dělat chyby. Vůbec se nebojte projevovat své emoce, přání, pocity nebo požadavky.

Můžete klidně říkat ne

Nemusíte se nikomu za své názory nebo pocity omlouvat, nebo cokoliv vysvětlovat. Výmluvy a ospravedlňování vás staví do podřadné pozice. Klidně říkejte ne bez výčitek, máte na to právo, stejně jako máte právo být zodpovědný za své chyby. Také máte právo měnit názor nebo postoj.

Nebojte se říct, že něčemu nerozumíte, nebo že něco prostě nechcete. Nikdo nemůže rozhodovat za vás. Stejně tak máte právo klidně říct, že je vám něco úplně jedno.

Nemusíte dělat, co se od vás očekává

Nemusíte se vůbec ohlížet na to, co by o vás řekli ostatní. Nenechte se jejich odsudky zastrašit, ani citově vydírat. Nemusíte se cítit provinile, když neděláte to, co se od vás očekává. Prostě se řiďte tím, co chcete vy. Nad kritikou od druhých je dobré se zamyslet, ale není nutné se omlouvat, nebo dokonce ponižovat.

Pokud se naučíte těmto postupům, budete schopni se ubránit manipulaci a neoprávněné kritice, namířené proti vám. Zlepší se vaše schopnost brát věci s nadhledem a budete umět také líp vyjednávat. Hned tak vás něco nezastraší, ani nerozčílí. Asertivita vám pomůže řešit konflikty v klidu a bez negativních emocí.

Zdroj obrázku:http://pixabay.com/en/man-one-of-the-happy-449406/