Čeština má pro spoustu životních situací různá přísloví. Ovšem je otázkou, zda vždy fungují bezezbytku tak, jak byla řečena. Posviťme si proto na jedno z nich. Říká se, že „risk je zisk“. Můžeme ale toto tvrzení uplatnit na všechny životní situace? Určitě ne. V našem životě přicházejí různé menší i větší výzvy, které nás mohou posunout dál, ale také více či méně zničit. Risk prostě nemusí být vždy jenom ziskem.

Rozhodování je vždy riskantní

Už když si vybíráme práci, můžeme si položit otázku, zda zůstat jako zaměstnanec v nějaké firmě nebo zariskovat a pustit se do vlastního podnikání. Tedy zda volit jistotu, nebo naopak zariskovat a vstoupit do neprobádaných vod. Oboje má své plus. Zaměstnání nabízí stabilní podmínky, jistotu každoměsíčního příjmu za předpokladu, že jde etablovanou firmu, která neprožívá žádné výkyvy. Vstup do podnikání je naproti tomu hodně riskantním krokem. Může se vám dařit. Máte-li nápad, vizi, způsob a prostředky, jak ji uskutečnit, máte nakročeno založit úspěšnou firmu. V takovém případě bude platit, že risk je opravdu zisk a poděkujete okamžiku, kdy jste se rozhodli k založení firmy.

Okolnosti se mohou obrátit proti vám

Jenže na druhou stranu se risk může obrátit i proti vám. Jako úspěšně rozjetému podnikateli vám přijde do cesty několik zákazníků, kteří nezaplatí za vaše služby. Pokud půjde o větší částky, může to být pro vaše podnikání likvidační. Až vám zbydou z podnikání jenom dluhy, budete nejspíše proklínat okamžik, kdy jste se rozhodli opustit poklidné vody zaměstnání a jít do toho na vlastní pěst. Takže risk je zisk nemusí platit vždy. Ať děláme jakákoli rozhodnutí, v profesním i v partnerském životě, pokaždé platí, že je zde určité riziko. Jak se rozhodovat, aby toto riziko bylo pro nás únosné a risk byl skutečně ziskem?

Hodnotíme podle nastavení své osobnosti

Obvykle hodnotíme různé životní situace na základě svých zkušeností a také emocí. Jaksi předpokládáme, že věc, která nám minule vyšla, vyjde i tentokrát, a proto neváháme kvůli ní zariskovat. Naproti tomu věc, na které jsme posledně pohořeli, budeme i tentokrát hodnotit mnohem umírněněji. Do jaké míry považujeme risk za zisk, závisí i na naší osobnosti. Extrovert bude nejspíše riskovat víc než přemýšlivý introvert, který si neustále analyzuje všechna pro a proti. Extrovert sangvinik bude optimista, který půjde do všeho po hlavě a nebude se bát ani případné ztráty. Introvertní melancholik se bude složitě rozhodovat a ztráta způsobená riskantním rozhodnutím ho bude dlouho mrzet.

Muži jsou odvážnější

Také většinou více riskují muži, než ženy. Podnítila to evoluce. Muž lovec se musel vrhat do rizika za kořistí, aby ženy a děti měly co jíst. Přitom nevěděl, zda se jeho risk vyplatí. Při lovu mohl přijít i o život. Ženy měly na starosti péči o domácí krb a zachování rodu, proto také byly v otázce rizik mnohem opatrnější a racionálnější než muži. Zatímco mnohý muž půjde na hranu risku a bude toužit po adrenalinu, žena bude přemýšlet o tom, zda se jí to vyplatí a co to pro ni znamená.

Záleží na našem úsudku

Riskování samozřejmě doprovází i partnerské vztahy. Rozhodnutí vzít si svého partnera nebo partnerku je velice závažné. Proto není od věci ho dělat až po určité době společného soužití. Vzít si někoho po měsíční známosti se může ukázat jako risk, který váš zisk u rozvodového soudu přivede do mínusových hodnot. Proto chcete-li se řídit tím, že risk je zisk, vždy byste měli zvážit i rizika, která každé rozhodnutí přináší. I samotní odborníci v oblasti psychologie doporučují si před závažnějšími rozhodnutími položit na misky vah všechna pro a proti a zhodnotit je. A protože se rozhodujeme hodně emocionálně, je dobré se na všechno podívat i trochu nezávisle, třeba objektivem někoho jiného. Tedy risk je zisk platí do určité míry. Hodně záleží hlavně na nás samotných, na našem správném úsudku, do jaké míry dokážeme svůj risk proměnit v zisk.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/horolezectv%C3%AD-%C3%BAtes-horolezci-%C4%8Derven%C3%BD-1106536/