Cyklotrenažér je geniálním sportovním nástrojem pro profesionální sportovce i hobby milovníky intenzívní cyklistiky. Na rozdíl od rotopedu je cyklotrenažér totiž uzpůsoben především tomu dát si při jízdě pořádně do těla od začátku až do konce. I přesto však jízda může být bezpečná a pohodlná. Stačí si vybrat ten správný model.

Typ pohonu

Některé domácí cyklotrenažéry disponují řetězovým systémem pohonu. Jejich velkou výhodou je, že perfektně imitují jízdu na skutečném kole a jsou téměř nezničitelné. Na druhé straně ale právě tento řetěz způsobuje, že je cyklotrenažér poměrně hlučným zařízením, což není vždy tak docela slučitelné s domácím tréninkem.

Naopak i do menších bytů s naštvanými sousedy se díky příjemně nízké hlučnosti hodí cyklotrenažér s páskovým nebo chcete-li řemenovým pohonem. Na rozdíl od řetězu, který se musí často čistit a promazávat, nepotřebují tyto řemeny žádnou zvláštní péči. Vyrobeny jsou nejčastěji z vysoce kvalitní umělé hmoty nebo dokonce z materiálu, který díky své pevnosti najdeme i v neprůstřelných vestách.

Setrvačník

Hmotnost vestavěného setrvačníku je rozhodující pro odpor při tréninku na cyklotrenažéru. Minimální hmotnost setrvačníku by měla být ideálně alespoň 18 kg, abyste si mohli dopřát dostatečně náročného tréninku, jenž bude zároveň co nejefektivnější i bezpečný. Hmotnost vybírejte podle své kondice a pokročilosti v cyklistice.

Čím vyšší intenzitu cyklo tréninku vyžadujete, tím těžší by setrvačník vámi vybraného modelu měl být. Faktem je, že s váhou setrvačníku se také zvyšuje plynulost a tichost cyklotrenažéru. Proto byste i váhu tohoto komponentu měli při výběru brát v potaz.

Programy a speciální funkce

V dnešní době se bez elektronických vymožeností a nejrůznějších vychytávek obejde jen opravdu máloco. Když přijde na sportovní stroje, dostává elektronické vybavení kromě rozměru zábavy ale i praktické funkce. Díky nejrůznějším programům, které cyklotrenažéry v rámci svých palubních počítačů do vašeho tréninkového plánu přinášejí, máte skvělou možnost vypilovat cvičení podle svých představ až do posledního detailu. Díky tomu budou i vaše výsledky znatelné mnohem rychleji.

Řeč je o široké škále nabízených možností, která začíná jednoduchým tréninkovým počítačem s několika programy, až po propracovaný výkonný systém, který může obsahovat například i zabudované dotykové snímače tepu nebo hrudní pás se stejnou funkcí. Narazit ale můžete i na integrovanou konzoli, která prostřednictvím Bluetooth dokáže přehrávat audio. Intenzitu tréninku můžete obvykle volit buď manuálně tlačítky na počítači, nebo si vybrat některý z přednastavených programů.

Pedály

Cyklotrenažéry obvykle nemají volnoběh. Z toho důvodu je potřeba nohy k pedálům pevně ukotvit. Vybírejte si tedy domácí cyklotrenažér s popruhy či takzvanými košíky na pedálech, případně s možností zacvaknutí vaší klasické cyklistické obuvi s kolíky. Dobře a pohodlně zafixovaná chodidla jsou jedním z předpokladů pro účinný trénink, protože jen tak je možné plně zapojit svalstvo vašich nohou.

Individuální nastavení

Aby se vám dobře jezdilo a cvičení na vašem cyklotrenažéru co nejvěrněji napodobovalo pocit z jízdy na klasickém outdoor kole, je nutné si parametry cyklotrenažéru nastavit tak, aby vám vyhovovaly. Jen tak dosáhnete co nejvyššího výkonu. Vybírejte si proto modely, které přinášejí co nejširší možnost uzpůsobení.

Kromě výšky sedla by mělo být možné měnit do několika různých poloh také sklon a polohu sedla a řídítek. Nastavitelná řídítka přinesou úlevu vašim zádům i ramenním svalům při dlouhých trénincích. Myslete ale také na šířku vašich chodidel, která by měla být umístěna ve středu osy pedálu.

Zdroj obrázku: luckybusiness / stock.adobe.com