Koňské dostihy patří mezi nestárnoucí a na sázení oblíbené, které byly populární už ve starém Římě, a jejich popularita byla zachována až dodnes. Dostihy prošli dlouhou cestou, během které se změnili plemena koní, funkce nebo dostupnost pro běžnou obyvatelstvo. V minulosti to byl sport jen pro vybranou společnost.

Závody byly považovány za prestižní událost a prohlídku nejen koní, ale i urozenosti rodů.

Sázky na dostihy

V 19. století se však ve Spojených státech objevil fenomén, který výrazně ovlivnil společenskou funkci a vývoj koňských dostihů. Součástí závodů se stali sázky na jednotlivé koně. V minulosti bylo sázení velmi riskantní. Služby dnešní sázkové kanceláře nabízeli i lidé, jejichž hlavním cílem bylo zbohatnout a okrást své zákazníky. Nyní se nemusíte starat o nic. Sázky se dělají oficiálně, takže vaše uložené peníze jsou uloženy v dobrých a zodpovědných rukou. Nejatraktivnějším typem závodění pro sázky je v současné době rovinový závod, kde koně běží vedle sebe a soutěží o titul vítěze. Pozornost a následně i nabídka sázkových kanceláří pro tyto závodní akce je zaměřena především na francouzské, americké a německé závodní tratě.

Typy závodních sázek

Dostihy nabízí pro sázející více typů stávek. Nejzákladnější je stávka WIN, ve které vsadíme na vítězného koně.

Sázky ITA a TRITA fungují stejným způsobem jako WIN, s tím rozdílem, že sázíme na koně, který projde cílem druhý, resp. třetí.

Pokud umístíme PLACE stávku, vybereme jednoho koně,který nám zaručí výhru umístněním na prvním nebo druhém místě.

Kromě výše uvedených základních sázek známe také různé kombinované sázky. Jejich podstatou je, že vybíráme jiný počet koní (obvykle 2 až 5) a pak musí být tyto koně umístěny na prvních dvou, třech, čtyřech nebo pěti místech v závislosti na počtu vybraných koní. Sázky se nazývají DUAL FORECAST, TIERC, QUARTÉ nebo QUINTÉ.

Bohatá tradice sázení na kone zaručuje, že dostihové příležitosti zůstanou nadále populární a pro klientelu sázkových kanceláří mnohokrát i značně výnosné.