Jste jako posedlí po originálních doplňcích, ale nemůžete si dovolit moc nakupovat? Objevte s námi svět virtuálních tržišť a krásy za pár korun.

Originály vyráběné vlastníma rukama

Ruční práce teď zase frčí snad ještě víc než za dob našich babiček. Má to svoje důvody. Uspěchaná doba a práce, ve které většinou nevidíme hotové dílo a nevnímáme jeho hodnotu, vyžaduje nějakou kompenzaci.

Pletení nebo korálkování nás donutí se zastavit a relaxovat. Navíc se potom můžeme těšit hotovým dílkem. A taky se s ním pochlubit kamarádkám. Nebo si můžeme i přivydělat. Na internetu se totiž rozmohla tržiště s rukodělnými výrobky DIY – Do It Yourself aneb udělej si sám.

S virtuálními tržišti se roztrhl pytel

Tato tržiště mají spousty výhod jak pro výrobce, tak pro nakupující. Ale dnes nás zajímá nakupování. Na všech tržištích najdete neuvěřitelnou záplavu ručně vyráběných doplňků. Ať už ulítáváte na špercích, kabelkách, šátcích, čepicích nebo mýdlech, najdete je tam v široké škále. A občas narazíte i na věci, o kterých jste neměli tušení, že existují. Některé se vám nebudou líbit, jiné ano, ale spousta té krásy vás nadchne tak, že začnete plnit virtuální košík.

Obrovskou výhodou je, že ceny těchto výrobků jsou povětšinou velmi nízké. Jejich autoři totiž chtějí, aby se jim zaplatil materiál. Pak už je zajímá jen to, že se jejich zboží líbí a dělá radost druhým. Někdy to může trochu kazit poštovné, ale pokud nakoupíte víc věcí, pořád se to vyplatí. Nebo si můžete udělat společnou objednávku s kamarády a poštovné rozpočítat.

Zlaté české ručičky

Největším virtuálním tržištěm u nás je bezpochyby Fler, fungující už od roku 2008. Ale není jediný. Můžete zabrousit také na Simiru, Potvor, Do gala nebo Kreativní galerii. To však zdaleka není vše, podobných tržišť už je u nás na desítky.

A co zlaté ručičky ve zbytku světa?

Pokud ovšem vládnete i jiným jazykem, otevírají se vám i světová DIY tržiště. Najdete tam zase trošku jiné drobnosti, například mimo ČR frčí mnohem víc steampunkové doplňky. A také se tam vyrábí více trendy či bizarních obalů na notebooky nebo tablety.

Za všechna zahraniční tržiště můžeme jmenovat Etsy nebo Dawanda. Obě fungují v angličtině, na Dawandě se vyřádíte i s němčinou nebo francouzštinou. Platí se tam v dolarech a eurech a poštovné je pochopitelně dražší než v našich obchodech, ale také to tam stojí za průzkum.