Možná si pamatujete na doby, kdy byl upír netvorem, kterého bylo třeba se bát. Teď už vampýři nasávají tak maximálně True Blood a čile se socializují s lidmi. Jak k tomu došlo?

4438729687_2190854223_zNebezpečná stvůra

Někde hluboko v genech chováme všichni nenávist ke každému, kdo se odlišuje. Kdysi totiž cizinec, přicházející k našemu kmeni, znamenal hrozbu. Za ním mohli přijít další, jemu podobní a pobít nás nebo alespoň okrást.

Upíři se pro nás stali symbolem takových cizinců. I oni měli jiné a odpudivé zvyky. A protože my jsme byli lidé, oni se automaticky stali nelidmi. Dělali ty nejhorší věci a překračovali všechna tabu, stejně jako třeba Nosferatu ve stále úchvatně děsivém černobílém expresionistickém filmu s Maxem Schreckem.

Tajemný cizinec

Období děsu však netrvalo dlouho. Když je upír nečlověk neboli netvor, není vlastně jen temnou stránkou naší duše? Kladli jsme si otázku a pomalu začali propadat hypnotickému kouzlu těchto monster.

Bela Lugosi přišel právě včas a trefil se do nových představ o pijácích krve. Jeho úspěch v roli hraběte Draculy byl neuvěřitelný a upír se poprvé ukázal jako dokonalý aristokrat. Ale nenechte se mýlit, jeho choutky byly stále velmi krvavé.

Smutný kníže

Když už jsme se jednou smířili se svou temnou stránkou, uvědomili jsme si, že z nás občas dělá pěkné rozervance. A naši upíři se stali stejně ambivalentními. Už to pro nás nebyla jen nebezpečná monstra, ale také tragické postavy, toužící po lásce a porozumění. Nebo alespoň po přepychu a klidném životě.

Gary Oldman jako kníže Dracula, kterému křesťanský bůh vzal jeho princeznu a tím ho odsoudil ke kacířství a věčné žízni po krvi, dojal a okouzlil celý svět. Lestat Toma Cruise ukázal rafinovanost zvrácenosti, ale také její dětskou bezprostřednost. A vampýři nadobro dobyli naše srdce.

I upíři jsou jen lidi

Někteří upíři jsou prostě parchanti, co porušují všechna pravidla včetně těch svých, jako Spike. Další jsou pragmatičtí a umírnění jako Eric Northman. Někteří se prostě podobají středoškolákům a jiní odmítají pít lidskou krev, protože jsou útlocitní jako Edward Cullen.

Po té, co vysadili lidskou krev, se vampýři nějakou dobu živili krví z jatek, ale v poslední době frčí syntetická krev v různých podobách. Zajímavé je, že se často vyrábí v Japonsku, stejně jako True Blood.

Tuhle evoluci upíři zvládli během posledních 90 let. Z vraždících monster se stali tvorové, kteří ze všeho nejvíc chtějí žít normální život, přesně jako my.